Dušan Kállay — © Ilustrátor

Ak sa povie meno Dušan Kállay,  na display vám nabehnú desiatky kníh s jeho ilustráciami: Tulák Kláry Jarunkovej, Panenská veža na Devíne Márie Ďuríčkovej, Rozprávky Hansa Christiana Andersena, alebo Slovenské rozprávky Pavla Dobšinského, či Alica v krajine zázrakov a za zrkadlom Lewisa Carrolla.

Všetky spája jasný rukopis: každý obrázok, aj tá najmenšia ilustrátorská bodka, je koncipovaná ako labyrint myšlienok – zvieratá, rastliny, veci aj ľudia sa splietajú. Nikdy nerobí fotografiu kúska príbehu, on hľadá súvislosti, vrství detaily, ide až do impresie, do odhalenia vlastnej emócie, zážitku z prečítaného silno, s nesmierne intenzívnou razanciou. Nepodceňuje detského čitateľa, neprispôsobuje svoju predstavu jeho veku, je jeho partnerom – hovorí mu: „Veď sa pozeraj, hľadaj, skúmaj ten príbeh (tak ako ja).“  Nie je len ilustrátorom, rovnako sa venuje voľnej grafike, známkovej tvorbe a od r. 1990 vedie oddelenie voľnej grafiky a knižnej ilustrácie na bratislavskej Vysokej škole výtvarných umení.

Výstavu Ilustrátor© si môžete pozrieť v TOTO! je galéria na Moskovskej ul. 29 v Bratislave od 14. 9. do 1. 12. 2017.

Výstavu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.