20. 04. 2017

Spomienka na Juraja Šajmoviča

V týchto dňoch si pripomíname nedožité 85. narodeniny a 4. výročie úmrtia piešťanského rodáka, jedného z najlepších českých kameramanov druhej polovice minulého storočia, umeleckého fotografa, maliara a čestného občana Piešťan, Juraja Šajmoviča.

Natočil vyše 40 filmov. Sfilmoval romány "Smrť sa volá Engelchen, Tri gaštanové kone, Adam Šangala, Sanitka, Do nebíčka, Legenda Emöke, Dobrodružstvá kriminalistiky" a mnohé ďalšie. Ťažiskom jeho činnosti bola televízna tvorba. Okrem kameramanskej práce sa venoval aj umeleckej fotografii a maľbe. V rodných Piešťanoch vystavoval svoje fotografie v Dome umenia (apríl 1997). Súbežne s výstavou fotografií sa v piešťanskej Galérii NAMI prezentoval svojou maliarskou tvorbou. Roku 1995 získal najvyššie české ocenenie v oblasti filmovej tvorby, Českého leva za film "Golet v údolí", nakrútený podľa novely I. Olbrachta.

V roku 2004 vydal monografiu "Duch času: Mezi fotografií a filmem", ktorú prezentoval aj vo svojom rodnom meste. Kniha spája vrcholný estetický zážitok z málo známej fotografickej tvorby s bohatou faktografiou filmára a s osobným vyznaním umelca. Publikácia obsahuje autorov text "Strach z fotografovania", súpis fotografií (spolu ich je 130 čiernobielych fotografií) a Šajmovičovu úplnú filmovú a televíznu filmografiu.

Poslednýkrát sme výtvarné umenie Juraja Šajmoviča obdivovali v apríli 2009 v Piešťanoch. Čestným občanom Piešťan sa stal v roku 2003.