Mestská knižnica mesta Piešťany -  Spomienka na Stana Dančiaka

Spomienka na Stana Dančiaka

Človek a herec, ktorý sa nielen vďaka svojmu nezameniteľnému hlasu a hereckému prejavu zapísal do sŕdc televíznych divákov či rozhlasových poslucháčov, Stano Dančiak, už nie je medzi nami.

Narodil sa v roku 1942. Študoval na Strednej zdravotníckej škole (odbor zubný laborant), následne herectvo na VŠMU v Bratislave. Pôsobil v Slovenskom národnom divadle, v Divadle na Korze, ktoré založil spolu s priateľmi, v Divadle Nová scéna a od roku 1990 v Činohre Slovenského národného divadla. Svoj hlas prepožičal komisárovi Derrickovi, chlpatému a večne hladnému mimozemšťanovi Alfovi či mnohým postavám a postavičkám z večerníčkov. Za svoju prácu získal niekoľko významných ocenení: napríklad Ocenenie Zväzu slovenských spisovateľov a dramatických umelcov či Pribinov kríž II. triedy za celoživotné dielo. Z bohatej filmografie stoja za zmienku minimálne diela  Rivers of Babylon, Bud Bindy, Svědek umírajíciho času, Sojky v hlave, Sebechlebskí hudci, Skrytý prameň, Kým sa skončí táto noc, Námestie svätej Alžbety, Na pochode sa vždy nespieva, atď.

Príďte si na tohto výnimočného umelca zaspomínať napríklad aj k nám do knižnice. Z nášho fondu sme pre vás vybrali knižku rozhovorov básnika, prekladateľa a textára Jána Strassera s názvom Stano „Alf“ Dančiak. Dozviete sa v nej o majstrovom detstve, mladosti, o láske herectvu a športu i jeho názoroch na svet.