06.11.2017

V Prahe začína Festival českej a slovenskej tvorby pre deti

Mestská knižnica mesta Piešťany v spolupráci s neziskovou organizáciou BONA FIDE pripravila ďalší ročník Festivalu českej a slovenskej tvorby pre deti, ktorý je súčasťou Mesiaca českej a slovenskej kultúrnej vzájomnosti.  Tretí ročník festivalu  sa koná v Piešťanoch, vo Zvolene a v pondelok od 6. novembra začne aj v Prahe.

V českej metropole bude festival prebiehať v Múzeu hlavného mesta Prahy, Dome národnostných menšín, Slovenskom inštitúte v Prahe,  vo viacerých pražských materských a základných školách.

O význame tohto festivalu svedčí aj skutočnosť, že sa opäť koná pod záštitou ministrov  kultúry oboch krajín,  ako aj veľvyslanca Slovenskej republiky v Prahe Petra Weissa.

Pre pražskú verejnosť pripravila naša knižnica viacero zaujímavých podujatí. V programovej ponuke sú literárne a výtvarné workshopy,  prezentácie slovenských a českých kníh s dramatizovaným čítaním v slovenčine i češtine, scénické čítanie, bábkové predstavenia a niekoľko výstav.

Jedným z prvých festivalových podujatí budú literárne a výtvarné workshopy výtvarníkov Martiny Matlovičovej, Vlada Kráľa, Ľuboslava Paľa a Miloša Koptáka v MŠ a ZŠ na Lyčkovom námestí v Prahe 8, ktoré sa začnú v pondelok 6. novembra o 10.00 h.

Popoludní o 14.00 h v priestoroch Slovenského inštitútu na náměstí Republiky slovenská spisovateľka Petra Nagyová – Džerengová predstaví svoju knihu Klára a mátohy, ktorá vyšla aj v češtine s názvom Klára a bubáci. Podujatie bude obohatené o dramatizované čítanie autorky v slovenčine a hercov pražských divadiel v češtine.