ZÁZRAČNÝ ORIEŠOK 2018

Kniha v rozhlase - rozhlas v knihe

Číslo ročníka
X.

Typ podujatia
festival, podpora čitania, významné podujatie, pre deti

Dátum, čas a miesto konania
22. 05. 2018 - 25. 05. 2018 (Mestská knižnica Piešťany, Piešťanské informačné centrum, Elektrárňa Piešťany, Dom umenia Piešťany, Magna Gallery, Žiwell, Hotel Park, Hotel Magnólia, Kultúrny dom - CVČ Drahovce, MŠ E.F. Scherera, MŠ Moravany nad Váhom, ZŠ Moravany nad Váhom, ZŠ Krakovany, ZŠ Banka, ZŠ Holubyho, ZŠ Brezová, Rakovice, Vrbové, Chtelnica)

UsporiadateľMesto Piešťany
Mestská knižnica mesta Piešťany
Rozhlas a televízia Slovenska

Finančná podpora podujatia
S finančnou podporou Fondu na podporu umenia

Popis
Mesto Piešťany v spolupráci s Mestskou knižnicou mesta Piešťany a RTVS organizujú v dňoch 22. – 25. mája 2018 X. ročník festivalu rozhlasových rozprávok ZÁZRAČNÝ ORIEŠOK 2018. Kniha v rozhlase – rozhlas v knihe.

Záštitu nad festivalom prevzali minister kultúry SR Marek Maďarič, veľvyslankyňa Českej republiky na Slovensku Livia Klausová a predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič.

Hlavným cieľom festivalu je prezentácia, súťažná konfrontácia rozhlasovej dramatickej tvorby a bezprostredné stretnutie tvorcov s poslucháčmi rozhlasových rozprávkových hier, rozhlasových večerníčkov a hier pre deti (veková skupina 6 -14-ročných detí), ich rodičmi, pedagógmi a knižničnými pracovníkmi, vytvorenie spätnej väzby a získanie poslucháčskych hodnotiacich názorov na 18 súťažných titulov, ktoré vznikli na základe konkrétnej literárnej predlohy. Súťažné tituly budú hodnotiť dve poroty: detská a odborná.

Súčasťou X. ročníka festivalu bude množstvo sprievodných podujatí, ktoré budú prebiehať nielen na území mesta, ale i v jeho okolí: stretnutia s tvorcami rozhlasových i animovaných rozprávok a ich literárnych predlôh, tvorivé dielne s poprednými slovenskými ilustrátormi, divadelné predstavenia, Trpaslícka Smajliceda, výstavy a ich vernisáže, vyhodnotenie celoslovenskej výtvarnej súťaže venovanej Pavlovi Dobšinskému a Božene Němcovej a ďalšie.

Súčasťou festivalu je i udelenie Zvláštnej ceny RTVS výraznej rozhlasovej a umeleckej osobnosti (hercovi, režisérovi, hudobníkovi), ktorá svojím celoživotným dielom ovplyvnila rozhlasovú dramatickú tvorbu pre deti a Zvláštnej ceny Literárneho informačného centra - Ceny Márie Ďuríčkovej autorovi v oblasti detskej tvorby za významný umelecký prínos. Autorkou hlavnej ceny a cien pre víťazov je významná slovenská ilustrátorka Katarína Ilkovičová.

Súvisiace akcie

Detská knižnica