Řidič vozu smrti

obrázok

Typ podujatia
prednáška, film

Dátum, čas a miesto konania
17. 10. 2018 o 17.00 h | Piešťanské informačné centrum

UsporiadateľPiešťanské informačné centrum

SpoluusporiadateľČeský spolok v Trnavskom regióne - miestny klub Piešťany

Finančná podpora podujatia
S finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín, Ministerstva zahraničných vecí ČR

Popis
Musel arcivojvoda František Ferdinand zomrieť pri atentáte?

Reportér Stanislav Motl pátra v dokumentárnom cykle Českej televízie po záhadách a neznámych historických súvislostiach.

Vzniku Československej republiky predchádzala ničivá svetová vojna. Vojna, ktorej sa vravelo zákopová. Trvala štyri roky, v rokoch 1917 až 1918 a bojovalo v nej 60 miliónov vojakov. 10 miliónov z nich padlo. Prvá svetová vojna úplne zmenila tvár Európy. Avšak kto z nás vie, že ju mohol aj keď nie odvrátiť, tak aspoň čiastočne oddialiť istý neznámy Čech. Volal sa Leopold Lojka a pochádzal z mesta Telč.

Fascinujúci príbeh českého šoféra auta, ktorý v Sarajeve viezol následníka Rakúsko - uhorského trónu Františka Ferdinanda d'Este a jeho ženu Sofiu. Až do konca života považoval Leopold Lojka atentát a následnú smrť následníka trónu za svoje osobné zlyhanie a tvrdil, že nebyť tohto zlyhania, k vojne by vôbec nedošlo. Vznikla by i za týchto okolností Československá republika? Príbeh mohol byť natočený potom, čo Stanislav Motl objavil úplnou náhodou rukopisnú pozostalosť Leopolda Lojky.

Stopáž filmu - 28 minút

V spolupráci s Českým spolkom v Trnavskom regióne. Podujatie je realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín, Ministerstva zahraničných vecí ČR.

Súvisiace osobnosti

Detská knižnica