obrázok

63. music festival Piešťany

Dátum: 11. 07. 2018 Autor: Drahomíra Moretová
Keď zaznejú slávnostné fanfáry hráčov na lesný roh, môže to pripomínať len dve udalosti. Starodávne kráľovské poľovačky, alebo otvorenie nášho historicky druhého najstaršieho hudobného festivalu na Slovensku. A práve o tom druhom prípade je reč.
V tomto roku zazneli tradičné fanfáry v plnej sile v piatok 1. júna 2018 o 19. hodine zo schodiska piešťanského Domu umenia. Pozvali divákov na veľkú slávnosť – otvorenie 63. ročníka music festival Piešťany 2018. Na sviatok hudby, ktorého kontinuita nebola od jeho založenia v roku 1956 nikdy prerušená.
Hlavnými usporiadateľmi 63. ročník tohto hudobného festivalu sú Umelecký súbor Lúčnica – Dom umenia Piešťany, Mesto Piešťany a Oblastná organizácia cestovného ruchu Rezort Piešťany, ktorí pripravili spolu s Festivalovým výborom a Umeleckou radou mfP bohatý program aktuálneho ročníka. Prísľubom sú mimoriadne umelecké i spoločenské zážitky na 12 koncertoch, výstavách i prenose v kine.
Počas festivalu od 1. júna do 9. júla 2018 sa divákom predstavili významné domáce orchestrálne telesá ako Štátny komorný orchester Žilina s popredným českým dirigentom Leošom Svárovským a len 12 ročným, mimoriadne talentovaným klaviristom Ryanom Martinom Bradshawom, ktorí otvorili tohtoročný festival. S klasickou operetou Emmericha Kálmána Grófka Marica pricestovali sólisti a ensembel Štátnej opery z Banskej Bystrice. Novinkou festivalu bola ambícia realizovať festivalové podujatia i v širšom regióne. Súčasťou festivalu preto bol aj koncert v empírovom divadle v Hlohovci, na ktorom si návštevníci vypočuli umenie Slovenského komorného orchestra so svojim umeleckým vedúcim, huslistom Ewaldom Danelom. V tomto roku oslavujeme aj niekoľko výročí, z ktorých si pripomíname najmä 25 rokov založenia Slovenskej republiky, a to uvedením diel z tvorby domácich autorov. Zazneli skladby Eugena Suchoňa, zakladateľa festivalu, ktorého nedožité 110. narodeniny si v tomto roku pripomíname, ako aj novinka z dielne doyena slovenskej hudby Milana Nováka, ktorého skladbu vo svetovej a festivalovej premiére uvedla sóloharfistka Slovenskej filharmónie Katarína Turnerová na komornom koncerte s mladými hudobníkmi z Muchovho kvarteta. Komorný koncert odznel aj v priestoroch Hotela Thermia Palace na kúpeľnom ostrove, kde sa predstavilo originálne zoskupenie Bratislavského gitarového kvarteta.
V podaní jedného z najlepších svetových orchestrov – Berlínskej filharmónie, sme zažili rozlúčkový večer v priamom prenose so slávnym dirigentom sirom Simonom Rattelom v kine Domu umenia. Sir Simon Rattle sa rozlúčil so šéfdirigentským miestom v tomto prestížnom svetovom orchestri po 16 rokoch pôsobenia prevedením monumentálnej 6. symfónie Gustava Mahlera, nazývanou tiež „Tragická“.
Tí, ktorí majú radi promenádne koncerty, si tiež prišli na svoje v rámci vystúpenia barytonistu Martina Babjaka a sopranistky Martiny Masarykovej. Výber árií zo slávnych opier, operiet a muzikálov bol zárukou dobrej pohody a kvalitnej hudby. Podobný výber skladieb zvolil „rodinný“ Art Music Orchestra so svojím vedúcim Marekom Bielikom, ktorí zahrali v Hudobnom pavilóne v mestskom parku. Pôvodný slovenský muzikál s latinsko-americkým námetom Frida, zo života slávnej mexickej maliarky, zaznel v podaní sólistov bratislavského Teatra Wüstenrot a jeho umeleckého vedúceho Rudolfa Gériho. Milovníci folklóru si vypočuli jedinečný program, pohybujúci sa na rozhraní ľudovej a klasickej hudby, v podaní moravskej cimbalovej muziky Jiřího Janouška.
Mimoriadnym príspevkom k 100. výročiu založenia Československa bolo predstavenie Národného baletu z Brna s modernou verziou Čajkovského Labutieho jazera. Dnešný pohľad na život a jeho „farby“ uvideli diváci v jedinečnom spracovaní slovenského režiséra a choreografa Mária Radačovského, pod názvom Black and White.

Záverečný slávnostný koncert mfP 2018 sa uskutočnil v pondelok 9. júla 2018 v podaní Slovenskej filharmónie, ktorá od založenia festivalu nechýbala pri žiadnom ročníku. Pod vedením dirigenta Rastislava Štúra zazneli v Dome umenia v Piešťanoch radostné tóny Mozartovho klavírneho koncertu so sólistom Ivanom Gajanom a výber z najslávnejších operných zborov z diel Verdiho, Smetanu a ďalších v podaní Slovenského filharmonického zboru, ktorý vedie zbormajster Jozef Chabroň. Bol to naozaj veľkolepý záver festivalu, ktorý diváci ocenili dlhotrvajúcim potleskom.

Súčasťou festivalu bolo i viacero výstav z diel domácich i zahraničných autorov:
- Katarína Krajčovičová: Posolstvo krásy, výstava fotografií;
- Majster slovenskej drámy – Stodolova dramatika na slovenských javiskách;
- Fenomén Bednárik, (dokumentárna výstava venovaná nedožitým 70. narodeninám režiséra);
- Ľudové hudobné nástroje zo zbierky Kornela Duffeka.

(Spracované podľa tlačovej správy Mgr. art. Mariána Turnera, generálneho riaditeľa US Lúčnica)

Späť

Newsletter
Detská knižnica