obrázok

V Piešťanoch opäť rozlúskli Zázračný oriešok

Dátum: 30. 05. 2012 Autor: Mestská knižnica mesta Piešťany

Zázračný oriešok 2012 | Kniha v rozhlase - rozhlas v knihe

Na sklonku mája sa Piešťany už po siedmykrát stali dejiskom festivalu rozhlasových rozprávok Zázračný oriešok s podtitulom Kniha v rozhlase – rozhlas v knihe, ktorý pripravila Mestská knižnica mesta Piešťany v spolupráci s Rozhlasom a televíziou Slovenska a Mestom Piešťany. Na festivale, ktorý je oslavou rozprávky vo všetkých jej podobách, sa aj tentokrát predstavilo 12 rozhlasových rozprávok, vytvorených na motívy knižných predlôh domácich i svetových autorov. Súťažné tituly, rozdelené do dvoch kategórií – monologické rozprávky a rozprávkové hry, hodnotila okrem odbornej už tradične aj detská porota, zložená z čitateľov knižnice. Okrem počúvania rozprávok sa počas štyroch dní konalo aj množstvo sprievodných podujatí - besedy s rozhlasovými tvorcami a autormi literárnych predlôh súťažných rozprávok, divadelné predstavenia, výstavy ilustrácií či výtvarné workshopy.

Počasie nám tento rok prialo, a tak sa festival mohol začať skutočne rozprávkovo - karnevalovým sprievodom mestom, ktorého sa zúčastnili školáci a škôlkári z Piešťan a okolia, prestrojení za svoje obľúbené rozprávkové bytosti, ale aj hostia festivalu – spisovatelia, vydavatelia, herci, výtvarníci i rozhlasoví pracovníci. Oficiálny otvárací večer bol spojený s odovzdávaním Ceny Slovenského rozhlasu za celoživotný prínos v dramatickej tvorbe pre deti, ktorú tento rok zaslúžene získala skvelá slovenská herečka, interpretka desiatok rozhlasových rozprávkových postáv Milka Vášáryová.
Nasledujúce tri dni priniesli pestrý program pre všetkých, ktorí majú radi rozprávky.
Na besedách sa deti stretli s autormi a tvorcami súťažných rozhlasových hier tohto ročníka. O knihe Rudolfa Slobodu Ako som sa stal mudrcom sa rozprávali so spisovateľom Dušanom Dušekom, ilustrátorom Tomášom Klepochom, redaktorkou Zuzanou Šeršeňovou a rozprávku si mohli vypočuť i priamo v podaní jej rozhlasového interpreta Patrika Žiarana. Rozhlasovú rozprávku o dobrodružstvách obľúbeného hrdinu Malého Mikuláša i jej filmovú podobu predstavili deťom prekladateľka Beata Panáková spolu s editorkou Zuzanou Šeršeňovou.
Rozprávky si deti mohli vychutnať aj v divadelnej podobe. Študenti Katedry bábkarskej tvorby Divadelnej fakulty VŠMU si pre nich pripravili predstavenie na motívy rozhlasových večerníčkov Jána Uličianskeho s názvom Panáčik i dramatizáciu jeho najnovšej knihy z prostredia knižnice Analfabeta Negramotná.

Divadelného spracovania sa dočkali i rozprávky Márie Ďuríčkovej, Kristy Bendovej a Daniela Heviera, ktoré mohli deti vidieť v predstavení Buvik ide do divadla.
S rozprávkou sa mohli účastníci festivalu stretnúť aj vo výtvarnej podobe. Obdivovať mohli ilustrácie autora tohtoročnej ceny festivalu Vladimíra Krála, čerstvého držiteľa ceny Zlaté jablko BIB Tomáša Klepocha, tvorcu ceny 1. ročníka festivalu Petra Čisárika či akademického maliara Miloša Koptáka. Svoju výtvarnú tvorbu prezentovali aj mladí ilustrátori združení v Asociácii ilustrátorov spolu s kolegami z českého vydavatelstva Baobab. Prostredníctvom výstavy si svoje 85. výročie pripomenul časopis Slniečko, osem rokov existencie zase čitateľský projekt Čítame s Osmijankom – pridaj sa aj ty!
Štvrtú - animovanú podobu rozprávky reprezentovali klasické slovenské večerníčky z produkcie Slovenskej televízie, ktoré si do knižnice prišli pozrieť deti z materských a špeciálnych škôl.
Keďže je Zázračný oriešok podujatím medzinárodným, svoje zastúpenie na ňom mali aj hostia z Českej republiky. Známy český režisér, autor a pesničkár Bedřich Ludvík prišiel do Piešťan predstaviť svoju knihu rozprávok Pohádky pro otce a matky, umelecký zážitok v podobe starých pesničkových šlágrov priniesli študenti brnenskej JAMU pod vedením prof. Dady Klementovej. Prostredníctvom výstav sa mohli návštevníci zoznámiť s tvorbou významných českých výtvarníkov Stanislava Holého a Jiřího Trnku, ako aj s históriou pražského Divadla Spejbla a Hurvínka.

Niekoľko podujatí bolo venovaných tohtoročnému 150. výročiu úmrtia Boženy Němcovej. Bábkové predstavenie na motívy jednej z jej rozprávok si deti mohli pozrieť v podaní Dřevěného divadla Jana Hrubce. Originálny projekt Vem Boženu do metra, ponúkajúci klasickú literatúru spracovanú v modernom formáre mp3, prezentoval zástupca ČRo 3-Vltava Hynek Pekárek. Portréty svojich „rozprávkových Babičiek“ zase kreslili deti piešťanských základných a umeleckých škôl, ktorí sa tak mohli zapojiť do rovnomennej výtvarnej súťaže. A aby tých rozprávok nebolo málo, na festival zavítali i správcovia Perníkového hejtmanství neďaleko Pardubíc, ktorí vo svojom stánku ponúkali možnosť vyskúšať si jazdu na lietajúcej metle či zaobstarať si vlastnú perníkovú chalúpku.

Záverečný slávnostný večer priniesol mená víťazov a čerstvých nositeľov ceny Zázračný oriešok. U detskej poroty zvíťazili v kategórii monologických rozprávok Príhody malého Mikuláša francúzskeho autora Reného Goscinnyho, spomedzi rozprávkových hier vybrali deti ako víťaznú slovenskú ľudovú rozprávku Zakliata hora. Cenu odbornej poroty v kategórii monologických rozprávok získal titul Ako som sa stal mudrcom z pera Rudolfa Slobodu, medzi rozprávkovými hrami sa víťazom stal Pinocchio v spracovaní Dany Gargulákovej. Hudobnú bodku za 7. ročníkom festivalu urobilo temperamentné vystúpenie českého jazzového zoskupenia Petra Ernyei Quartet.
Zázračný oriešok 2012 teda pozná svojich víťazov, ten nasledujúci zavíta do Piešťan opäť o dva roky.

Späť

Newsletter
Detská knižnica