Oddelenie pre deti a mládež

O knižnici / Priestory knižnice / Oddelenie pre deti a mládež

Oddelenie pre deti a mládež tvorí rozsiahly priestor plný svetla a farieb, zložený z niekoľkých častí. Vstupná časť je venovaná najmladším čitateľom, ktorí tu nájdu rozmanité obrázkové knižky plné rozprávok. V máji 2016 pri príležitosti 90. výročia knižnice pribudol do týchto priestorov zábavno-náučný kútik Múdra ponorka.

Centrálnu časť, v ktorej sídli výpožičný pult, tvorí oddelenie náučnej literatúry. Ponúka široký výber encyklopédií z rôznych oblastí. V ďalšej časti nájdu svoje obľúbené žánre čitatelia od 10 rokov. Vybrať si môžu spomedzi množstva dobrodružných, detektívnych, historických i dievčenských románov, ale aj sci-fi či fantasy literatúry.

Oddelenie pre deti a mládež ponúka okrem desiatok tisíc kníh aj aktuálne čísla detských časopisov, výstavku knižných noviniek, množstvo informácií na zaujímavo riešených vývesných plochách, miesto k príjemnému posedeniu s množstvom spoločenských hier, hračiek a oporu v kvalifikovanej pomoci detských knihovníčok. Už v roku 2001 bol v oddelení zavedený automatizovaný výpožičný proces (Advanced Rapid Library) a pre čitateľov sprístupnený on-line katalóg. Naši šikovní malí návštevníci si tak môžu knižky na počítači vyhľadať aj sami.

Priestory detského oddelenia prešli za posledné roky interiérovými zmenami, ktoré sa postarali o jeho zútulnenie i modernejší vzhľad. Od rekonštrukcie knižnice v roku 2012 do roku 2015 priestory detského oddelenia zdobila interaktívna expozícia výstavy o pôvode a podobách hry s názvom Človek hravý, ktorej autormi boli Ján Uličiansky, Eva Farkašová a Pavel Gregor. Výstava bola zrealizovaná v spolupráci s Bibianou - Medzinárodným domom umenia pre deti v Bratislave.

O výtvarnú podobu detského oddelenia sa zaslúžili aj ďalší poprední slovenskí umelci. Návštevníci tu nájdu hravé detské objekty Petra Čisárika, rozprávkové dvere z dielne Svetozára Mydlu, ako aj nádherné veľkoplošné ilustrácie Vladimíra Krála a Martiny Matlovičovej. Prostredníctvom nich môžu deti vstúpiť do sveta rozprávok a stretnúť tam Kozliatka, Tri prasiatka, Žirafiu mamu a iné príšery, Chrochtíka a Kvikalku či Analfabetu Negramotnú. Originálne farebné závesy a ilustrácie z knihy Hávedník sú dielom Daniely Olejníkovej.

Interiér oživili aj bábkové postavičky z divadelného predstavenia Analfabeta Negramotná, ktoré vytvorili študentky bábkarskej scénografie a technológie bratislavskej VŠMU. Okrem hlavnej hrdinky Analfabety čitateľov privíta aj Pinocchio a Pippi Dlhá Pančucha.

Súčasťou detského oddelenia je aj Rozprávková miestnosť.