Adela Banášová

Rozhovory / Adela Banášová
adela-6

je známa slovenská moderátorka. Na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského vyštudovala kulturológiu, no od svojich 16 rokov sa pohybuje v mediálnom prostredí. Začínala v televíznom programe Teleráno, kde bolo jej úlohou tvoriť anketové dokrútky. Známou sa stala vďaka moderovaniu rannej relácie vo Funádiu, neskôr televíznych divákov sprevádzala počas viacerých úspešných televíznych súťaží, podujatí a projektov. Svoj všestranný talent využila aj ako autorka kníh. V roku 2006 vydala spoločne s kolegom z Funrádia Matejom „Sajfom“ Cifrom knihu Veci, o ktorých vieme pomerne málo. Nedávno jej na konto pribudla ďalšia publikácia – tentokrát pre deti. Pod názvom Zabudnuté slovenské rozprávky vydala Adela knihu svojich originálnych rozprávok, ktoré ako dieťa napísala a aj sama ilustrovala.

V utorok, 25. marca 2014 sme Adelu Banášovú privítali v piešťanskej knižnici. S humorom a v uvoľnenej atmosfére predstavila početnému detskému i dospelému publiku hrdinov svojej rozprávkovej knihy a prezradila aj čosi zo života slávnej moderátorky.


Chodievali ste ako dieťa do knižnice?

Áno, keďže som v tom čase navštevovala základnú školu vo Viedni, tak ako malá som chodila do knižníc práve tam. Dnes chodievam už len na besedy a musím povedať, že táto vaša knižnica na mňa pôsobí až ako taký svätostánok literatúry. Krásne, veľké priestory, som nadšená.

Vedeli by ste si predstaviť pracovať v knižnici?

Určite áno, je to o stretávaní sa a komunikácii s ľuďmi a to ma baví. Ja som si dokonca prácu v knižnici aj vyskúšala v rámci takého zábavného programu, kde sme na jeden deň mali ísť namiesto niekoho do práce. Ja som mala byť jeden deň knihovníčkou. Bolo to v Handlovej a vtedy prišlo do knižnice aj viac ľudí ako zvyčajne. Aj som vypisovala registrácie a vydávala čitateľské preukazy. Bolo to fajn.

Chystáte v blízkej budúcnosti ešte niečo pre deti?

Cielene ani nie. Ono je to skôr o spontánnosti, že keď niečo robím, môže to osloviť aj detského diváka, poslucháča alebo čitateľa. Keď som bola malá, počúvala som napríklad platne Lasicu a Satinského, ktoré hoci neboli určené deťom a ja som 60 % obsahu ani nerozumela, veľmi ma bavili. Funguje to najmä vtedy, keď z vecí, ktoré robím, ide dobrá, pozitívna energia a tá je nasmerovaná správnym smerom. Potom si aj dieťa nájde to svoje.

DSC 2820
DSC 2824
DSC 2833
DSC 2838
DSC 2849
DSC 2856
Detská knižnica