Alžbeta Švorcová

Rozhovory / Alžbeta Švorcová
SVORCOVA ALZBETA

Pracuje v reklame, býva v Piešťanoch. 27. novembra 2014 zavítala do piešťanskej knižnice a zúčastníla sa na podujatí Piešťany čítajú deťom. To bolo jedným zo série deviatich podujatí v rámci projektu Celé Slovensko číta deťom. Hoci zastupovala svojho manžela, sochára Dávida Švorca, ktorý sa nemohol zapojiť, úlohy pred-čítajúcej sa zhostila veľmi dobre. Spolu s ostatnými troma čítajúci deťom predniesli krátke ukážky zo svojich milovaných detských kníh.

Hlavným cieľom projektu je príkladom, motiváciou vrátiť spoločné čítanie a pred-čítanie veľkých malým do rodín a tak dať deťom to, čo sa vo svete modernej techniky stráca krásne chvíle s krásnou literatúrou a tými najbližšími, rodičmi, či starými rodičmi. Po podujatí si Alžbeta Švorcová našla čas aj na rozhovor s nami.


Z akej knižky ste deťom čítali? Vybrali ste si ju sama?

Kniha sa volá Klára a Iglu a napísala ju Petra Nagyová Džerengová. Vybral si ju manžel, keďže sa pripravoval na podujatie on, ale žiaľ ochorel a ja ho tu dnes suplujem. Poznám ju tiež, pretože je to najobľúbenejšia knižka našich detí. Má viacero častí a veľmi ich baví. Aj jedna z mojich dcér sa volá Klára, preto veľmi rada kupujem deťom knihy, ktorých názov sa zhoduje s ich menami. Klára a Iglu nám celej rodine naozaj prirástla k srdcu.

Kto číta doma deťom častejšie?

Musím sa priznať, že viac im číta manžel - tatino. Tým, že je umelec, je taký rozprávkový. Ja som viac realistická. Ale deti majú radi, keď sa v čítaní striedame. A dokonca teraz už aj naša staršia dcéra Klára číta menšej sestre.

Ako sa Vám pred-čítavalo početnému detskému publiku?

Veľmi sa mi to páčilo. V úvode som mala trošku stres, lebo predsalen je to iné, keď ma vidí viacero očí ako doma iba dva páry. Je to však veľmi milá akcia. Som veľmi prekvapená, že sa robia takéto projekty. Vôbec som o tom nevedela a čítanie u detí treba jednoznačne podporovať.

Je to Vaša prvá spolupráca na pôde knižnice?

Veru áno, je to úplne náhodná akcia a som tu prvýkrát.

Vaše deti navštevujú knižnicu?

Áno. Obe dcérky sem radi chodia.

Detská knižnica