Braňo Hronec

Rozhovory / Braňo Hronec
Hronec Bran old.hc.sko
zdroj: old.hc.sk

Hudobník, skladateľ, dirigent, hudobný režisér

Študoval na Štátnom konzervatóriu v Bratislave (akordeón a klavír). Už počas štúdií začal inklinovať k jazzovej hudbe, najskôr ako člen amatérskeho jazzového zoskupenia a neskôr ako spoluzakladateľ kapely West Coast Combo. V roku 1961 založil Jazzové štúdio, s ktorým vyhral dvakrát prvé miesto na Súťaži tvorivosti mladých kapiel. Neskôr si rozšíril štúdium na VŠMU v Bratislave a založil Skupinu Braňa Hronca, z ktorej sa neskôr vyvinul orchester a ktorého ťažiskom sa postupom času stal jazz-pop. Od roku 1997 sa venuje prevažne komponovaniu.


Do Piešťan prišiel predstaviť svoju autobiografickú knihu Život na klávesách v utorok, 25. novembra. V priestoroch Kursalonu početnému publiku porozprával o živote slávneho muzikanta. Spoločnosť na pódiu mu robil priateľ a autor textov jeho pesničiek Ľubomír Feldek a do programu besedy prispela aj dcéra hudobníka Braňa Hronca, mladá a talentovaná Zuzana Hroncová.

Témou dnešného stretnutia s vašimi priaznivcami bola najmä kniha Život na klávesách. Ako by ste túto knihu charakterizovali a komu je určená?

Kniha obsahuje môj osobný príbeh a čitateľovi približuje vtedajšie pomery. Začína sa v 50.-tych rokoch a pokračuje v podstate až po dnes. Na jej vznik  ma nahovárali vyše 20 rokov, ešte v časoch, keď nikto z muzikantov nepísal autobiografické knihy. Veľmi som sa tomu však vyhýbal, lebo som nemal pocit, že by to bolo potrebné alebo dokonca žiadané. Teraz čítam rôzne publikácie o populárnej hudbe, tak som mal pocit, že by bolo dobré dať niektoré moje veci na poriadok a vydať takúto knihu.
Publikácia je aj historickou sondou do tých rokov, píšem v nej napríklad aj o tom, aké ponožky sa vtedy nosili (úsmev).

Je kniha stopercentne pravdivá, alebo sa v nej nájde aj fikcia?

Všetko, čo v knihe píšem, je pravda a skutočne sa to stalo.

Aké máte reakcie na knihu. Našli sa na jej stránkach aj konkrétni ľudia?

Reakcie mám dobré, našli sa v nej ľudia, ktorí chodili napríklad do V-klubu v Bratislave, hoci som ich v knihe nemenoval, no boli súčasťou tohto obdobia.

Na ktoré obdobie svojej kariéry spomínate najradšej?

Spomínam na časy, keď som mal svoju kapelu a boli sme veľmi známi. Časovo sú to 70.-te roky. Boli sme mladí a plní elánu. Dievčatá nás milovali (úsmev).

Nakoľko je stále hudba súčasťou vášho života?

Hudba je súčasť môjho života stále. Denne cvičím na klavíri, keby som necvičil, tak nemôžem takto vystupovať.

Organizátorom dnešného podujatia je mestská knižnica. Aký je váš vzťah ku knihám a k čítaniu všeobecne?

Som čitateľom kníh. Najviac čítam na dovolenke. Minulý rok som prečítal napríklad Millenium od Stiega Larssona, všetky tri diely. Priznám sa, že hoci som penzista, nemám veľmi čas na čítanie. Stále niečo dobieham a mám veľa práce.

Udržiavate ešte kontakt s niektorými členmi vašej kapely alebo s ľuďmi z muzikantskej branže?

V živote som z kapely takmer nikoho nevyhodil, ale bol som rád keď niektorí muzikanti odišli sami (úsmev). Viete čo je praradox? Stretávam sa s tými 2 – 3 spevákmi, ktorých som predsa len vyhodil. Tí ma po dohovore vždy prídu navštíviť, keď sú nablízku. Veľmi si to vážim. Ostatné sú také povrchné kamarátstva, mám veľa známych, s ktorými sa máme radi, ale nemusíme sa stále stretávať.

Detská knižnica