Dado Nagy

Rozhovory / Dado Nagy
nagy

Je moderátor, redaktor a herec. Vyštudoval FFUK v Bratislave - odbor angličtina a ruština. Pracoval  ako redaktor a moderátor Literárnej revue v Rádiu Twist. Autorsky a moderátorsky sa podieľal na literárnych reláciách v STV (Litera, Silná káva, Literárne oko). Vydal knihu parodických kuchárskych receptov - Slepačie polievky pre otrlých (Sofa, 1996). Zahral si v troch hrách divadla GUnaGU. Je spoluautorom (s Petrom Krištúfkom) medzinárodne úspešného filmového projektu Rota pomalého nasadenia (RPN). Kompletné scenáre RPN vyšli vo vydavateľstve Bloomberg Press v roku 2004 a v roku 2006 vyšli vo vydavateľstve LCA vystrihnuté a nepoužité scény RPN s ilustráciami Erika Šilleho.

V podvedomí divákov je známy predovšetkým ako milovník literatúry. Pravidelne organizuje a moderuje literárne večery, rôzne čítačky či krsty kníh. Detské publikum v máji počas festivalu Zázračný oriešok sprevádzal podujatím s názvom Pozri sa na svet rukami a ušami. Išlo o prezentáciu animovaného seriálu, rozhlasovej rozprávky a knihy Mimi a Líza Kataríny Kerekesovej, Kataríny Molákovej a Alexandry Salmela s ilustráciami Kataríny Kerekesovej, Borisa Šímu a Ivany Šebestovej.

Svojich hostí v debate poriadne vyspovedal a deti sa prostredníctvom jeho otázok pre tvorcov mohli dozvedieť nielen ako nezvyčajný príbeh dvoch kamarátok, nevidiacej Mimi a nezbednej a zvedavej Líze, vznikal. Po prezentácii sme boli my tí, ktorý sa pýtali jeho. Od Dada Nagya sme chceli vedieť, aká atmosféra panovala počas jedného zo sprievodných podujatí festivalu (v rozhovore vystupuje so Zuzanou Šeršenovou, editorkou vydavateľstva Slovart - pozn. redakcie).


Ako reagovalo počas prezentácie multižánrového projektu Mimi a Líza detské publikum v Piešťanoch?

Deti reagovali veľmi dobre. Detské publikum sa pozná aj podľa toho, či sa s knihami stretáva pravidelne a akých ma učiteľov v škole a či chodia do knižnice. Je vidieť, že keď pohotovo a okamžite reagujú, v knižnici určite nie sú prvýkrát. Vypovedá to o tom, či sem chodia pravidelne, či už na rôzne podujatia, alebo si požičiavať knižky.

S kým sa mohli deti zoznámiť?

Prezentovali sme Mimi a Lízu. Rozprávali sme sa s tvorcami a prišli aj detské herečky (Ema Mercová a Grétka Homzová - pozn. redakcie), ktoré dievčatká nahovorili v rozhlasovej verzii rozprávky. Prišla pani redaktorka knižky, ktorá, ako sme sa od detí dozvedeli, knižku “redaktoruje”. Rozprávala sa s nami Katka Kerekesová, ktorá je autorka námetu a animátorka. Do Piešťan prišla aj Saša Salmela, ktorá podľa námetu napísla knihu. Bolo to skvelé, pretože táto spisovateľka kníh pre deti aj dospelých žije už dlhodobo vo Fínsku a nechodí na Slovensko veľmi často. No a v neposlednom rade prišla aj pani Zuzka, ktorá sa podieľala na rozhlasovej verzii a dozerala na výkony detských herečiek v seriáli.

Detská knižnica