Hynek Pekárek

Rozhovory / Hynek Pekárek
PEKAREK

Je dramaturg a scenárista. Vyštudoval divadelnú a filmovú vedu na Filozofickej fakulte UK a svoju profesionálnu dráhu spojil s rozhlasom. Pripravil desiatky titulov rozhlasových hier a adaptácií so širokým žánrovým záberom. Popritom sa vždy venoval i rekreatívnej zložke repertoáru, hlavne v dramatických seriáloch. Uviedol tak kompletné rozhlasové dielo Samuela Becketta, experimentálnu kompozíciu Ernsta Jandla či hry H. Pintera a stál pri zrode obľúbených seriálov Tři mušketýři, Exodus či Jméno růže. Systematicky predstavuje poslucháčom súčasnú európsku rozhlasovú hru v českých inscenáciách. Na rozhlasových vlnách oživil polozabudnuté texty českých dramatikov (napr. V. Dyk: Posel, F. Langer: Jízdní hlídka). Na svojom konte má i niekoľko českých premiér zahraničných dramatických noviniek (Schmitt: Návštěvník, Bertrand: Poslední noc Tenessee Williamse). Niekoľko rokov pripravoval rozhlasový magazín V Síti, ktorý poslucháčom približoval prienik kultúry a nových médií. V špecializovaných časopisoch publikoval články o novom fenoméne e-kníh. Pre rozhlas natočil a moderoval dvojjazyčné národné kuchárky: francúzsku, taliansku a britskú. Je niekoľkonásobným držiteľom ceny Prix Bohemia a medzinárodnej ceny Prix Marulič za scenár k rozhlasovej adaptácii Büchnerovho Vojcka. Od roku 2011 pôsobí ako vedúci Literárno-dramatickej redakcie ČRo 3 - Vltava.

Český rozhlas, Rádio Vltava na festivale Zázračný oriešok prezentoval svoju rozhlasovú tvorbu pre deti. Hynek Pekárek nám porozorával s akým projektom sa Český rozhlas predstaví piešťanskému detskému publiku. 


Čo vás z Prahy privádza na 8. ročník Zázračného orieška?

Prišli sme s koprodukčným projektom Českého rozhlasu a Nakladateľstva Paseka s názvom Lichožrouti. Ide o rozhlasovú podobu obľúbenej a mnohými oceneniami ovenčenej knihy českých autorov - spisovateľa Pavla Šruta a ilustrátorky Galiny Miklínovej. Je to akýsi príbeh pre deti aj dospelých. Zvláštnosťou je práve koprodukcia, keďže projekt nevznikal len na pôde rozhlasu. Spojili sme sa s veľmi dobrým českým vydavateľstvom Paseka, ktoré je jedným z prvých súkromných nakladateľstiev po revolúcii v Čechách. Orientuje sa na umeleckú literatúru aj na literatúru faktu a vydalo aj jednu veľmi záslužnú edíciu kníh o českých dejinách. Lichožrouti je veľmi originálny projekt, ktorý rýchlo získal odozvu a knižka si veľmi rýchlo vyžiadala aj druhé a tretie pokračovanie.

Na Slovensku tento projekt nie je až tak známy. Ako naň reagujú deti v Čechách?

Povedal by som, že české deti sú nadšené, pretože ten príbeh má všetky atribúty dobrého príbehu pre deti a tiež má zaujímavé, originálne a komické postavičky. Lichožrouti sú vlastne potvorky, ktoré môžu za to, že keď hodíme do práčky napríklad desať párov ponožiek, tak ich vytiahneme oveľa menej a chýba vždy nejaká do páru. Vďaka originálnemu nápadu je táto záhada vyriešená. Lichožrouti sa totiž živia nepárnymi - v češtine lichými - ponožkami. Téma miznúcich ponožiek, ktorá je problémom takmer v každej domácnosti, začala baviť aj dospelých. Týmto prešibaným škriatkom dala ilustrátorka Galina Miklínová veľmi peknú výtvarnú podbu. Spojenie pekného príbehu a zábavného námetu zaručilo úspech. Príbeh má svoju komiku, je poetický, rozpráva o priateľstve. Hovorí aj o nutnosti priateľstva, napríklad v prípade, keď lichožrouti zdieľajú jednu domácnosť s osamelým pánom. Kedže ten pán naozaj veľmi trpí osamelosťou, skamarátia sa s ním a tým mu vlaste pomôžu.

Téma Lichožrouti bola súčasťou dvoch sprievodných podujatí festivalu - scénického čítania protagonistov českého projektu Listování a vašej prezentácie v zastupení Českého rozhlasu. Kedy ste zaznamenali, že v Piešťanoch existuje festival rozhlasových rozprávok Zázračný oriešok?

V Piešťanoch som už druhýkrát a tento festival si veľmi vážim. Veľmi sa mi páči, že aj v menších mestách žijú nadšeci v pravom zmysle slova, ktorí si doslova od základov “vydupú” vlastný festival. Podarí sa im to, čo by možno v iných veľkomestách vôbec nemalo šancu na úspech, pretože ponuka akcií je tam naozaj veľká. U vás jednotlivici dokázali zapojiť do festivalu, ktorý dokonca ani nie je pre celú verejnosť, ale je určený primárne deťom, množstvo ľudí a nadchnúť ich pre dobrú vec. Tým sa vytvára dobrá atmosféra. Veľmi si vážim aj také menšie, menej nápadné festivaly. Hoci nie sú ovenčené svetovou slávou, venujú sa niečomu veľmi potrebnému, čím literatúra pre deti rozhodne je.

Detská knižnica