Jana Polívková

Rozhovory / Ivana Janáková
janakova

Od augusta je riaditeľkou Českého centra Bratislava, ktoré má vo svojej stratégii a koncepcii šírit český jazyk medzi deťmi na Slovensku.

Dňa 27. Novembra sa čítaním rozprávky v češtine prihovorila deťom v knižnici pri prezentácii dvojjazyčnej knihy Pohádečko moje - Rozprávočka moja. Publikácia zahŕňa dve CD s rozprávkami v českom jazyku, ktoré načítal Josef Somr a v slovenskom preklade im prepožičala hlas herečka Zuzana Kronerová. V rozhovore nám však prezradila viac aj o aktivitách Českého centra Bratislava.


Aké aktivity vyvíjate na slovenskej strane?

České centrum Bratislava sa venuje hlavne tomu, aby sme češtinu v rôznych podobách dostali medzi tých najmenších. Vozíme sem projekt Listování či detské výstavy, ktoré predstavujú českých ilustrátorov. V budúcom roku chystáme napríklad podujatia na prezentáciu Vojtecha Kubaštu, ktorý ilustroval aj na Slovensku. Minulý rok sme priviezli Radka Pilaře, práve v Piešťanoch bola výstava Radek Pilař detěm - interaktívna výstava, počas ktorej si deti mohli pripomenúť večerníčky ako Rumcajs a Cipísek.

Lámu sa rečové bariéry medzi slovenskými a českými deťmi?

Myslím si, že áno. Slovenské deti češtine rozumejú veľmi dobre. Pre nás je dôležitý práve projekt, v rámci ktorého tu dnes čítam. Pohádečko moje - Rozprávočka moja je skôr zameraná na české deti, aby viac rozumeli slovenčine, lebo tie s ňou strácajú kontakt. Myslím si však, že tá rečová bariéra nie je až tak veľká.

Čo Vás momentálne v Českom centre najviac zamestnáva?

České centrum má za úlohu prezentovať to najlepšie z českej kultúry, ako tradície a veľké mená či osobnosti, tak aj mladé umenie a mladých autorov. Veľmi radi podporujeme začínajúcich výtvarníkov a umelcov. Prezentujeme češtinu, vedu a výskum. Na budúci rok máme rok filmu, takže zacielime na český film. V oblasti spomínanej vedy a výskumu chystáme výstavu českého vedca Otta Wichterle a jeho Merkúru, zameranú na jeho šošovku vytvorenú zo stavebnice Merkúr. Chceme ho priblížiť najmladšej generácii.  Pripravujeme spoluprácu aj na Noci výskumníkov, ktorá sa každoročne koná v Bratislave. Zapojíme sa množstvom prednášok a predstavení zameraných na to, čo sa deje v českej vede. Z tých tradičných podujatí sa v Piešťanoch koná akcia Česká malba, kde dávame priestor práve mladým výtvarníkom, absolventom Akadémie výtvarných umení v Prahe a pomohli im tak dostať sa do povedomia verejnosti. Snažíme sa pôsobiť aj mimo Bratislavy, takže výstavy putujú do ostatných slovenských miest.

Ste v piešťanskej knižnici prvýkrát?

Som tu naozaj prvýkrát, keďže na čelo Českého centra som sa dostala v auguste tohto roka. Ale z toho, čo som u vás za tú chviľu videla, musím povedať, že je to veľmi pekná budova a to vybavenie je úžasné. Priznám sa, že miestnym deťom tak trošku závidím. Od predchádzajúcej riaditeľky Jany Burianovej, ktorá dlhodobo spolupracovala s vedením vašej knižnice, som počula tie najlepšie referencie. Spolupráca je na výbornej úrovni. Záujem detí o akcie Českého centra bol doteraz enormný. Keď ma oslovili na spoluprácu pri čítaní z knižky Pohádečko moje - Rozprávočka moja, tak som neváhala. Je to príležitosť spoznať reakcie publika na vlastnej koži.  

Detská knižnica