Ivana Janáková

Rozhovory / Jana Polívková
POLIVKOVA JANA

Dramaturgička, producentka a moderátorka projektu Celé Slovensko číta deťom.

Občianske združenie Celé Slovensko číta deťom vzniklo v roku 2009 s cieľom vrátiť ku knihám nielen malých, ale i dospelých. Už štyri roky cestuje po Slovensku na miesta, kde sa nehovorí „Choď a čítaj si“, ale „Poď, budeme si čítať“.

Piešťany sa zapojili tretíkrát. V knižnici čítali deťom 27. novembra herečka Mária Landlová, herec Michal Nikodém, prezidentka OZ Celé Slovensko číta deťom Viera Kučerová a manželka piešťanského sochára Dávida Švorca, Alžbeta Švorcová.  Ivana Janáková nám v rozhovore odhalila zákulisie projektu.


Projekt putuje počas roka po celom Slovensku. V ktorých mestách pred-čítavajú deťom známe osobnosti?

Tento rok sa čítalo v Piešťanoch, Detve, Žiari nad Hronom, Krupine, Brezne, Nemeckej, Zvolene, Kováčovej a špeciálne pre detičky na onkologickom oddelení detskej fakultnej nemocnice v Banskej Bystrici. Snažíme sa cez deti inšpirovať celé rodiny, pretože ak nebudeme deťom pred-čítavať, tak sa z nich nikdy čitatelia nestanú. Ak chceme mať múdry, inteligentný národ plný fantázie, musíme na tom intenzívne pracovať.

Aké sú reakcie?

Mám sa chváliť? (smiech, pozn. redakcie). Stretávame sa s veľmi dobrými reakciami. Snažime sa v každom regióne vytiahnuť tie najzaujímavejšie osobnosti - umelcov, podnikateľov, výtvarníkov, spisovateľov, hercov. Deti  tak zažijú literatúru z iného pohľadu. Odozvy sú aj v hodnoteniach, ktoré nám chodia zo škôl, knižníc, nemocníc, ktoré chcú, aby sme sa vracali. Aj deti sa vracujú ku knihám, lebo sú zvedavé. Boli by sme veľmi radi, keby si tie inštitúcie robili podobné programy aj vo vlastnej réžii, ponúkame im akýsi model, ako sa to dá. Aj to mnohí robia. Reakcie sú užasné, len nás mrzí, že nemôžeme a produkčne nie sme momentálne schopní zastrešiť viac miest. Ale mení sa to aj počas roka. Napriek tomu, že v projekte na tento rok sme mali mať  osemnásť čítaní, nakoniec ich bolo dvadsaťtri.

Detský divák je vraj ten najnáročnejší a zaujať deti chce skutočné majstrovstvo.  Spolupracujú?

Deti sú úžasné. Mnohé sú veľmi spontánne, čo máme naozaj radi. Chceme vedieť čo sa im páčilo, ale zaujíma nás aj čo sa im nepáčilo. Pokiaľ nebudeme vedieť čo deťmi nie je príjmané, tak sa ani my v našich programoch nebudeme zdokonaľovať. Musím povedať, že každý program je iný. Deti reagujú rôzne a nie všade sa preberajú rovnaké témy. Mnoho vecí sme napríklad vo vašej knižnici nepovedali, pretože v publiku sedeli prváci, druháci, doplnení tretiakmi, tak sme témy zjednodušili. Ale vystupovali sme už aj pred deviatakmi. V ústavoch napríklad máme zmiešané publikum až po dospelákov. Čiže vek našich divákov - poslucháčov je od nula do sto (smiech, pozn. red.).

Aké osobnosti sa podarilo do projektu zapojiť?

Neviem ani odkiaľ začať, je ich neskutočne veľa. Podporili nás také mená, napríklad zo spisovateľov Daniel Hevier, Tomáš Janovic, Pavol Weis, Marián Hattala, Juraj Šebesta. Zapojili sa herci Zuzana Kronerova, Marko Igonda, Szidi Tobias, Roman Pomajbo pravidelne v Bratislave, v regiónoch sú to herci jednotlivých divadiel, napríklad František Výrostko v Martine, riaditeľ divadla v Spišskej Novej Vsi Kamil Spišák, v Nitre Lenka Barilíková a Ičko Gontko, speváčka Zuzana Homolová. Za štyri roky je to strašne veľa ľudí a my sme im nesmierne vďační, pretože cez nich je ten účinok na čítanie oveľa intenzívnejší. Keď deti zažijú emóciu, tak skutočne po knihe siahajú. V Nitre napríklad bola špeciálne odozva zo strany rodičov, že čo sme s tými deťmi robili, lebo teraz musia chodiť pravidelne do knižne a večer si čítať (smiech- pozn. red.). A to my chceme! To je ten cieľ.

Čo Vám štyri ročníky projektu dali?

Pre nás ako občianske združenie a naše osobnosti je to obrovským prínosom. Prichádzame na to, že stretávame množstvo úžasných ľudí. Na Slovensku je ešte skutočne veľa ľudí, ktorým záleží na tom, aby sme vychovávali inteligentnú a tvorivú mladú generáciu.

Ako sa cítite na pôde piešťanskej knižnice?

Veru závidíme vám to tu, lebo je tu krásne. Máme tu pre projekt úžasné zázemie, vedenie aj celý kolektív je veľmi ochotní, takže to máme o dosť ľahšie. Sme tu s projektom už tretíkrát a vyzerá, že nie posledný, lebo Piešťany sa vždy ozvú, že nás chcú. A my veľmi radi prídeme.

Detská knižnica