Juraj Martiška

Rozhovory / Juraj Martiška
0002-550x412 1
Foto: www.topvip.cz

Výtvarník, ilustrátor

Vyštudoval Strednú umelecko-priemyselnú školu v Kremnici a Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave, odbor maliarstvo u prof. Ľ. Hološku a prof. J. Bergera. Venuje sa ilustrácii, voľnej tvorbe a grafickému dizajnu. Juraj Martiška dal výtvarnú podobu niekoľkým desiatkam kníh pre deti a mládež a tiež učebniciam. Za zlomové označil ilustrovanie dvoch dielov Dobšinského ľudových rozprávok, knižku Marty Šurinovej Krajinka s koníkom, prvú knižku ktorú ilustroval spolu s dcérou Maximkou, ďalej Kľúčik od trinástej komnaty slovenskej spisovateľky Ľubice Suballyovej, ale aj Pinocchiove dobrodružstvá. Za svoje dynamické ilustrácie s humornými prvkami, ktoré dokážu osloviť nielen detského, ale aj mladého čitateľa, získal v roku 2013 Cenu Ľudovíta Fullu.


Je autorom ilustrácií v knihách českého spisovateľa Jiřího Holuba Koľko váži Matilda a Ako skrotiť drzú Soňu. Do Piešťan zavítali spolu s J. Holubom 6. októbra, aby detským návštevníkom predstavili svoju tvorbu a uskutočnili tvorivú dielňu na motívy knihy. V krátkom rozhovore sme sa o Jurajovi Martiškovi dozvedeli viac.

Ste autorom ilustrácií v knihe Ako skrotiť drzú Soňu, ktorá bola hlavnou témou dnešného stretnutia s deťmi. Aká bola vaša spolupráca?

Pravdupovediac, my sme sa počas tej práce ani veľmi nevideli. Stretli sme sa pred tým a potom až keď sa kniha prezentovala. Videl však moje obrázky cez internet, v digitálnej podobe. Spolupracovalo sa mi s ním veľmi dobre, lebo jeho texty sú nesmierne inšpiratívne a vtipné. Dá sa v nich nájsť veľa miest, ktoré sa dajú nakresliť a pútavo stvárniť.

Akou technikou ste pracovali na knižke?

Vždy používam tú istú, viac menej veľmi nešpekulujem a nevymýšľam. Je to akvarel, tuš a temperová farba. Občas aj farebné pastelky alebo ceruzky.

Máte nejaký svoj nesplnený ilustrátorský sen?

Neviem si tak narýchlo spomenúť (smiech). Keď som bol menší, bavili ma detektívky, tak možno tie. Bolo by to také odbočenie od toho, čo som doteraz ilustroval, lebo rozprávky majú nejaký svoj charakter, vždy ide o súboj dobra so zlom. Detektívka je iná. Cez ilustráciu by malo prechádzať isté tajomno, aby z toho dýchal detektívny náboj. Zatiaľ však taká ponuka nebola, tak možno niekedy v budúcnosti (úsmev).

Čo rád číta ilustrátor detských kníh?

Okrem toho, že pravidelne čítam detské knižky, keďže ma táto oblasť zaujíma a vždy  som zvedavý čo nové vymysleli moji spisovateľskí kolegovia, čítam napríklad poviedky talianskeho novinára a spisovateľa Buzzatiho. Niektoré sú veľmi trefné, niektoré až možno na hrane utópie. Čítajú sa však veľmi príjemne.

Detská knižnica