Katarína Kerekesová

Rozhovory / Katarína Kerekesová
Kerekesova 1

Mladá slovenská režisérka, animátorka, scenáristka, výtvarníčka a producentka. Pochádza zo Žiliny, študovala na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Debutovala v roku 1997 autorským krátkometrážnym filmom Milenci bez šiat, v ktorom spojila v bizarnom vzťahu 3D ženu a 2D muža. V roku 2002 získala cenu Igric za film Pôvod sveta, ktorý vznikol na motívy brazílskej mytológie. Venuje aj maľbe a ilustrácii. Spolupracuje aj s manželom - dokumentaristom Petrom Kerekesom. Ilustrovala napríklad rozprávkovú knihu Čarodejník z krajiny OZ. Je režisérkou a producentkou nového detského animovaného večerníčka o dvoch kamarátkach, nevidiacej Mimi a vidiacej Líze, ktoré na spoločných výpravách do fantázie zisťujú, že náš svet sa dá vidieť rôznymi spôsobom.

Festival Zázračný oriešok navštívila ako jedna z autoriek multižánrového projektu Mimi a Líza a medzi podujatiami, na ktorých sa zúčastnila, nám ho viac priblížila.


Predstavte nám bližšie Mimi a Lízu.

Mimi a Líza je pôvodne večerníčkový seriál, ktorý vzniká v koprodukcii s RTVS. Jeho multižánrovosť súvisí s tým, že súbežne s večerníčkovým seriálom vznikla aj kniha na motívy rozprávok zo seriálu. V závere sa podarilo zrealizovať aj rozhlasovú hru, teda sedem rozhlasových rozprávok o Mimi a Líze. Ja v tomto projekte zohrávam rolu producenta, režiséra a tak trochu spoluscenáristu.

Aká atmosféra panovala na podujatí, kde sa prezentoval tento projekt? Poznali deti Mimi a Lízu?

Deti poznali Mimi a Lízu. Určite k tomu prispelo aj vianočné uvedenie v rozhlase a televízii. Rozprávky sa im páčili a zaujímalo ich to. Ohlas detí je veľmi pozitívny a dobrý, čo nás veľmi teší.

Pôvodne malo byť hlavnou hrdinkou príbehu len jedno dievčatko. Ktoré to bolo a prečo má nakoniec aj kamarátku?

Príbehy dvoch dievčatiek majú svoju genézu. Rozprávala som to ako rozprávku na dobrú noc svojej dcére. Boli to rozprávky o dievčatku s navždy zatvorenými očami. Ju to veľmi fascinovalo a mne to prišlo ako vhodná téma na animovaný film, neskôr na animovaný seriál. Aby to však nebolo nudné a aby do príbehov prišlo nejaké vzrušenie, tak Katka (Moláková, pozn. red.) navrhla, aby sme do toho pridali nejaký vzrušujúci element. To je práve Líza, ktorá je odvážna a spontánna. Je takou výzvou.

Vedia o tomto seriáli aj v zahraničí?

Áno, vedia. Máme aj dve ceny. Jednu z Gruzínska a jednu z Číny. Najviac ma však teší, že v súčasnosti už máme aj akoby distributéra, tak uvidíme či sa to podarí. V skutočnosti je trinásť dielov seriálu na svetový trh veľmi málo, ale dúfajme, že to svojím spracovaním zaujme aj iné televízie. Festivalový ohlas máme dobrý. Prešli sme všetky zásadné festivaly týkajúce sa animovaného filmu, teda sekcie televíznej produkcie, čo nie je jednoduché. Napríklad Annecy, Stuttgart, teraz nás čaká Zagreb. Záujem je aj z Chicaga.

Ako vnímate atmosféru ôsmeho ročníka festivalu Zázračný oriešok?

Ja som teraz prvýkrát ocitla v známej piešťanskej knižnici a bola som uchvátená. Myslím si, že je neuveriteľne záslužné, akým spôsobom pani Margita Galová, riaditeľka knižnice a šéfka tohto Zázračného orieška, pristupuje k veci a dokáže spájať ľudí. V podstate tiež multižánrovo, cez knihu, cez ilustrácie... Festival má viacero polôh, výstav, besied. Je to veľmi záslužná vec, že vracia deti ku knihám, nie len ako k príbehom, ale aj ako k výtvarnému artefaktu.

Detská knižnica