Ľubomír Machaj

Rozhovory / Ľubomír Machaj
lubos-machaj
foto:
strategie.hnonline.sk

Je bývalý programový riaditeľ organizačnej zložky Slovenský rozhlas verejnoprávnej RTVS. Po štúdiu estetickej výchovy a slovenského jazyka na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave začal pracovať v Československom rozhlase v Bratislave. Bol rozhlasovým redaktorom, moderátorom, ale aj autorom rozhlasových rozprávok. Po revolúcii sa stal riaditeľom Medzinárodného domu umenia pre deti – Bibiany (1990 – 1993) a v roku 1993 spolumajiteľom Rádia Twist. Po desiatich rokoch v Twiste odišiel do Slovenskej televízie. Ako dramaturg a neskôr šéfdramaturg Dvojky STV naštartoval viacero dokumentárnych a publicistických projektov. Po boji o kreslo generálneho riaditeľa SRo, ktorý sa skončil v prospech Miloslavy Zemkovej, sa nakoniec na jar 2006 v jej tíme dostal na čelo programu verejnoprávneho Slovenského rozhlasu. Túto funkciu zastával aj v novom verejnoprávnom médiu – Rozhlase a televízii Slovenska, ktoré vzniklo k 1. januáru 2011 zlúčením SRo a STV. Do polovice septembra 2011 dočasne viedol celý – televízny aj rozhlasový program RTVS a následne sa vrátil opäť do jeho rozhlasovej časti, kde zotrval do augusta 2013.

Do Piešťan ho priviedol festival rozhlasových rozprávok Zázračný oriešok. Hoci ho na pozícii programového riaditeľa SRo vystriedal Vincent Štofaník, s festivalom ho spájajú dlhoročné skúsenosti. Svoj vzťah k nemu nám priblížil v krátkom rozhovore.


Na festivale Zázračný oriešok ste boli tento roku prvýkrát v inej úlohe ako po minulé ročníky. Môžete nám porozprávať v akej?

Pred týmto zázračným orieškom som tie predchádzajúce v podstate spoluorganizoval. Tento rok som tu len ako hosť, ktorý vzdialene pozoroval čo sa deje. Myslím si, že je veľmi dobré, že to čo sme pred dvoma rokmi verejne sľúbili, že oriešok bude pokračovať,  sa naozaj stalo. Kvalita tohto festivalu si minimálne udržiava svoj trend, ak teda nestúpa. Veľmi sa mi páči prepojenie Zázračného orieška s deťmi, že sa knižnica a mesto snažia,  aby sa robili aj sprievodné podujatia a aby sa s programom oboznámilo čo najviac školákov. Ani tento rok to nechýbalo a to myslím si, že je to veľmi dôležité.

Čo hovoríte na výber súťažných rozhlasových titulov?

Nahrávky, ktoré som mal možnosť počuť boli podľa môjho názoru veľmi kvalitné. Rozprával som sa s detskou porotou a deti povedali, že ich rozhlasové hry aj monologické rozprávky, ktoré počúvali, zaujali. Je veľmi dobré, že tento festival existuje a dúfam, že bude pokračovať. Verím, že si zachová úroveň, ktorú momentálne má.

Tento rok dotváralo súťažnú časť festivalu približne štyridsať sprievodných podujatí v meste i na vidieku. Ako vnímate tento trend?

To je len dobré. Čím viac podujatí, tým lepšie. Myslím si, že Piešťany veľmi dobre vedia, prečo robia Zázračný oriešok. Prostredníctvom detí dodáva mestu neuveriteľne dobrú atmosféru. Týka sa to aj sprievodov, ktoré utvárajú celý festival. Sú zaujímavé aj pre hostí kúpeľov a návštevníkov mesta. Deti sú dôležité a je potrebné, aby mali vzťah k umeniu, literatúre, rozhlasu a cez rozhlasový éter v podstate aj k televízii. Veľmi dobre vieme, aká je momentálna situácia. Práve tu na festivale som sa rozprával s Danielom Heverom o tom, ako klesá u detí vzdelanosť a záujem o čítanie. V súčastnosti pripravuje jeden projekt, aby sa to zlepšilo. Podľa mňa je aj Zázračný oriešok je jednou z možností, ako sa deti oboznámiť s literatúrou spôsobom, ktorý je im blízky - hravým a bezprostredným. Sú tu autori, spisovatelia, ktorí to deťom priamo umožňujú.

Detská knižnica