Mária Landlová

Rozhovory / Mária Landlová
lendlova

Divadelná, televízna a dabingová herečka. Programová riaditeľka Elektrárne Piešťany.

Je rodáčka z Piešťan, ktorá svoju divadelnú kariéru začala na východnom Slovensku. Dva roky hrala v Prešove a štyri v Košiciach. Po revolúcii na jednu divadelnú sezónu zavítala aj do martinského divadla, kde stretla svojho manžela, herca Mateja Landla a odišla s ním bývať do Bratislavy. Dvanásť sezón odohrala v Divadle Jána Palárika v Trnave. Z trnavského divadla neskôr odišla na voľnú nohu, aby sa mohla venovať synovi Jakubovi, ktorého má z dvojročného manželstva s hercom.Vyskúšala si aj inú prácu, ako je herectvo. V divadle Ludus robila PR manažérku, ale po istom čase ju to ťahalo späť na javisko. Prijala hosťovanie v Košiciach, kde kedysi ako herečka začínala. Herecky sa presadila aj na televíznej obrazovke. Pred dvoma rokmi prijala ponuku zahrať si v Paneláku TV JOJ, v ktorom stvárnila postavu masérky Gizky. Momentálne pôsobí ako programová riaditeľka Elektrárne Piešťany - prvého interaktívneho technického múzea na Slovensku.

Dňa 27. novembra bola Mária Landlová hosťom v rámci podujatia Piešťany čítajú deťom. Už po tretí raz sa v knižnici zišli osobnosti nášho mesta, ktoré deťom čítali zo svojich obľúbených kníh. Mária Landlová nám po podujatí odpovedala na pár otázok.


Ako ste sa zapojili do podujatia Piešťany čítajú deťom?

Oslovila ma piešťanská knižnica. Táto akcia sa mi veľmi páči. Veľmi rada som prišla a prispela svojou ukážkou. Čítala som prvýkrát, kedže som po rokoch naspäť v Piešťanoch v miestnej Elektrárni, tak som využila túto príležitosť a zapojila sa do tejto skvelej akcie.

Verejnosť Vás pozná predovšetkým ako divadelnú herečku, čomu sa momentálne venujete najviac?

Ako programová riaditeľka Eletrárne Piešťany sa zameriavam na aktivity pre verejnosť. Momentálne tam prebiehajú vzdelávacie programy, ale každý mesiac máme v programe aj jednu rozprávkovú nedeľu. V decembri pripravujeme napríklad koncert Lucie Lužinskej v tejto náhernej národnej kultúrnej pamiatke. Musím sa pochváliť, že nedávno projekt Elektrárňa Piešťany získal cenu Fénix - Kultúrna pamiatka roka 2013. V galérii bude inštalovaná aj výstava pamiatkových objektov nominovaných a ocenených cenou Fénix. Zároveň vždy v sobotu dopoludnia ponúkame verejnosti vzdelávacie moduly.

Máte odozvu na podujatia v Elekrárni?

Máme za sebou už prvú rozprávkovú nedeľu v mesiaci november. Bolo to predstavenie Hugo, Frigo, Bublina autora Daniela Heviera. Návštevníci odchádzali nadšení a verím, že sa k nám vrátia.

Kedy začala Elektrárňa Piešťany spoluprácu s knižnicou?

Prvá spolupráca začala asi pred trištvrte rokom festivalom rozhlasových rozprávok Zázračný oriešok. Prepožičali sme ešte neotvorenú elektráreň pre verejnosť, poskytli sme priestor pre výstavy a divadelné predstavenia. A verím, že spolupráca bude príjemným spôsobom pokračovať. Obdivujem čo všetko vaša knižnica robí.

Koľko návštevníkov sa v Elektrárni doteraz vystriedalo?

Elektrárňa Piešťany sa zameriava hlavne na vzdelávanie. Priestory sme otvorili v októbri a už máme za sebou sedemsto návštevníkov z radu detí, a to nerátam dospelých. Čo je možno také zvláštne, väčší záujem o vzdelávacie programy majú školy z okolia, takže budúci rok sa tešíme aj na piešťanské školy.

Detská knižnica