Martina Moravcová

Rozhovory / Martina Moravcová
89354edc4c 1
Foto: martinamoravcova.com

Vynikajúca slovenská plavkyňa, najlepšia v doterajšej histórii Slovenska. Je držiteľkou dvoch strieborných olympijských medailí zo Sydney 2000. Slovensko reprezentovala na olympiáde v rokoch 1996, 2000, 2004 a 2008. Ešte ako 16-ročné dievča reprezentovala Československo na olympiáde v roku 1992 v Barcelone. Je sedemnásobnou majsterkou sveta a prekonala tri svetové, 16 európskych a 207 slovenských rekordov. Celkovo má z majstrovstiev sveta 22 medailí a z majstrovstiev Európy 41 medailí. Plávať začala ako šesťročná na piešťanskom kúpalisku Eva. Do širšej svetovej špičky sa prebojovala v roku 1993 na majstrovstvách Európy v Sheffielde, kde získala svoju prvú medailu z vrcholnej súťaže. Za svoje výnimočné úspechy vyhrala celkovo šesťkrát anketu Športovec roka na Slovensku. Zaradila sa medzi vôbec najúspešnejšie osobnosti v histórii plaveckých šampionátov. V Piešťanoch sa naďalej často zdržuje a pravidelne organizuje plavecké kempy pre mladé talenty. Je vydatá, má dcéru Karolínu a syna Michala.


Našu knižnicu navštívila 14. júla spolu so svojou mamou Darinou a dcérkou Karolínkou. Piešťanským deťom prečítala kúsok z rozprávkovej knižky a odpovedala na zvedavé otázky z publika. Niečo zo svojho zaujímavého života prezradila aj nám v krátkom rozhovore.

Leto trávite s rodinou v Piešťanoch. Môžete nám priblížiť čo je náplňou vašich dovolenkových dní?

Počas týchto dní aj veľa cestujeme, netrávime ich výhradne v Piešťanoch. Zhruba polovicu prázdnin mi zaberie letný plavecký kemp, ktorý sa koná prevažne v auguste. Zvyšok času sme s rodinou buď doma, alebo cestujeme - či už po Slovensku, Čechách alebo sa vyberieme do zahraničia na klasickú dovolenku.

Ako ste už spomínali, vediete v Piešťanoch plavecké kempy. Viete si predstaviť, že sa aj vaše deti budú v budúcnosti venovať plávaniu?

Dcéru Karolínku k tomu vediem a baví ju to. Uvidíme, čo z toho bude. Samozrejme, musí chcieť sama, no v začiatkoch ju určite budem usmerňovať, aby sa venovala nejakému športu. Plánujeme ju prihlásiť do tenisového kurzu, keďže si myslím, že nadanie na šport má.

Mali ste počas vášho aktívneho detstva, keď ste sa intenzívne venovali plaveckým tréningom, čas na čítanie? Aký bol váš vzťah k literatúre?

Musím sa priznať, že ako dieťa som nečítala veľmi rada. Veľmi mi to nešlo a boli to pre mňa muky. Najmä cez prázdniny, v prvej a druhej triede som to brala ako povinnosť. Neskôr, v 12 – 13 rokoch, keď som si našla také tie knižky, ktoré ma zaujímali, som už čítala rada. Bolo to tiež príjemným spestrením dlhých hodín cestovania na preteky, ktoré som trávila vo vlakoch, autobusoch a neskôr v lietadlách.

Čo patrilo vtedy k vašim obľúbeným knihám?

Mala som rada napríklad Troch mušketierov alebo Grófa Monte Christa. V súčasnosti, odkedy mám deti, nemám veľmi na knihy čas a bohužiaľ, už si ani nepamätám, kedy sa mi naposledy podarilo nejakú knihu prečítať. To isté platí o novinách či časopisoch.

Ako je na tom vaša dcéra s čítaním?

Zatiaľ je tiež taká nemastná – neslaná a dlho pri tom nevydrží sedieť. Viac ako knižné rozprávky ju zatiaľ zaujímajú televízne. Sleduje naše klasické alebo aj iné animované rozprávky. Skúšame však aj čítanie v angličtine i slovenčine, no musím povedať, že zatiaľ ju to veľmi neláka.

P1120099
P1120095
P1120115
Detská knižnica