Michaela Chmelíčková

Rozhovory / Michaela Chmelíčková
Chmelickova

Ilustrátorka, grafická dizajnérka

Vyštudovala Strednú školu úžitkového výtvarníctva Jozefa Vydru v Bratislave, odbor Propagačná grafika. Neskôr pokračovala na Katedre vizuálnej komunikácie VŠVU v Bratislave. V roku 2009 absolvovala stáž na Moholy-Nagy Univerzity of Art and Design v Maďarsku. Zúčastnila sa mnohých výstav, participovala na niekoľkých projektoch: Adamantium (prvý slovenský komiksový zborník, 2005), Mrak (zbierka komiksov z workshopu Mrak., koncept-idea-vizuál, 2006), Designshop 220, atď.


Zúčastňujete sa konferencie PIKTO, ilustrovaný svet ulice ako jedna z lektorov tohto ročníka. Poviete nám o sebe viac?

Som grafická dizajnérka, občas ilustrátorka, občas DJ-ka. Venujem sa grafickému dizajnu a môj príspevok na konferencii Pikto bude o ilustrácii vo verejnom priestore a o mojich skúsenostiach s týmto druhom umenia.

Aký je váš vzťah k streetartu? Venujete sa mu?

To čo robím nie je úplne streetart, ťažko to vôbec definovať. Je to niečo na hranici dizajnu a ilustrácie. Dizajnujem interiéry, ale už som párkrát vykročila aj do exteriéru a mám s tým pozitívnu skúsenosť. Ľudí baví to čo robím.

Témou tohtoročnej konferencie Pikto je Ilustrovaný svet ulice. Ako vnímate slovenské ulice a ilustrácie, ktoré sa v nich objavujú?

No, ilustrácia sa tu veľmi nevyskytuje. Je tu skôr ten streetart. Dúfam, že sa tento stav časom zmení. Že to nebude len o streetarte, ale viac o dizajne vo verejnom priestore. Niekedy raz...(úsmev).

Čo sa týka vašich projektov, na čom momentálne pracujete?

Pred dvoma týždňami som sa vrátila z Košíc, kde som robila obrovskú realizáciu v rámci Bielej noci. Robila som to izolačnou páskou, ktorá je moja technológia kresby. Inak momentálne dizajnujem web stránky a venujem sa rôznym formám grafického dizajnu.

Ako prebieha ilustrácia izolačnou lepiacou páskou?

Presne to bude obsahom mojej prednášky (smiech). V podstate je to iba iné médium, podobné ako hocičo iné – štetec, ceruzka. Kreslím len čiernou izolačnou lepiacou páskou. Je to taká veľmi štylizovaná linka.

Detská knižnica