Michal Nikodem

Rozhovory / Michal Nikodem
83142b3055 1

Herec, známy predovšetkým ako člen Bradatej divadelnej dvojice (BDD) - amatérskeho divadla bez stálej scény.

Absolvoval Fakultu dramatických umení Akadémie umení v Banskej Bystrici v odbore herectvo. Od roku 2000 vystupoval spolu s Piešťancom Tomášom Kalinčikom. BDD debutovala divadelnou hrou Rozprávka. V repertoári mala aj hru Beduíni a kabaretné predstavenie Hore nohami. Počas svojej existencie odohrala predstavenia nielen pred piešťanským publikom, ale predstavila sa aj divákom v Bratislave, Trenčíne, Banskej Bystrici, Banskej Štiavnici, Prahe, Hradci Králové, Vizoviciach a Štokholme. V roku 2003 dvojicu ocenila porota festivalu Stodůlecký Píseček v Prahe Cenou za herecký výkon, v roku 2004 bolo predstavenie Cink-cink-džjuiiifff nominované na cenu Zlatý gunár na Kremnických gagoch a v roku 2005 udelil primátor mesta Piešťany Bradatej divadelnej dvojici Cenu primátora mesta Piešťany za aktivitu v oblasti kultúry v meste Piešťany za rok 2004. V januári 2012 duo herec a vedec ohlásilo návrat, žiaľ len na jedno predstavenie, ktoré bolo výberom z predošlých hier. Michal síce zostal na Slovensku, ale Tomáš odišiel pracovne do Melbourne v Austrálii.

V piešťanskej knižnici sme ho zastihli 27. novembra pri pred-čítavaní svojej obľúbenej knižky Nevedkove dobrodružstvá. Deti sa smiechom takmer zadúšali. Akcia s názvom Piešťany čítajú deťom sa v knižnici konala tretí rok v rámci projektu Celé Slovensko číta deťom. Michal Nikodem nám poskytol krátky rozhovor.


Prečo ste deťom čítali práve Nevedkove dobrodružstvá ruského autora Nikolaja Nosova?

Bola to asi moja najobľúbenejšia knižka z detstva.

Mali ste aj iné obľúbené tituly a čítali ste veľa?

Áno. Mal som rád aj Osmijanka od Kristy Bendovej či Hevierove básničky a rozprávky. Bolo toho skutočne veľa. Samozrejme aj Dobšinského ľudové rozprávky, ale Nevedkove dobrodružstvá či Osmijanko ma vždy lákali svojim vtipom.

Keď Vás organizátori oslovili na pred-čítavanie deťom v projekte, neváhali ste. Prečo?

S Ivanou Janákovou z OZ Celé Slovensko číta deťom sme kamaráti, takže nebol problém. Vždy sa jej pýtam, kedy príde, aby som deťom niečo prečítal.

Piešťany sú jedným z mnohých miest, v ktorých miestni umelci a osobnosti čítajú stovkám detí. Cieľom projektu je zmysluplný návrat detí a ich veľkých čítajúcich ku kráse slova, ku knihe a k intimite rodinnej atmosféry. Čo Váš názor na projekt?

Je to veľmi dobrá a užitočná myšlienka. Rodičia by mali tráviť viac času so svojimi deťmi, viac im čítať, aby sa decká aj samé naučili vyhľadávať knihy a nesedeli toľko pred počítačom a televízorom.

Tento projekt zrejme nie je prvou spoluprácou na pôde knižnice. Na akých akciách sa zúčastňujete?

Ako Piešťanec v rámci toho, že som tu celý život žil a vyrastal, tak samozrejme keď sa niečo deje a môžem pomôcť, rád pomôžem. Nebránim sa žiadnemu účinkovaniu alebo moderovačke bohatého zoznamu akcií miestnej knižnice.

Ste vyštudovaný herec. V akej oblasti sa momentálne pohybujete?

Momentálne pracujem v cestovnom ruchu, ale ak sa dá, tak prelínam tieto dve sféry - cestovný ruch a umenie.

Vystupovanie pred publikom je Vám dobre známe. Aké je to detské?

No deti počúvali, takže ja si ho len chválim. Dobré.

V programe ste sa v pred-čítavaní striedal s divadelnou a dabingovou herečkou Máriou Landlovou, Alžebetou Švorcovou alebo iniciátorkou projektu Vierou Kučerovou. Poznáte ich osobne?

Alžbetu, ktorá zastupovala svojho manžela sochára Dávida Švorca, poznám už dlhšie, lebo je tiež Piešťanka. Vierku Kučerovú som spoznal práve vďaka tomuto projektu za uplynulé tri ročníky.

Detská knižnica