Nora Gill

Rozhovory / Nora Gill
foto gill 140

Je riaditeľkou slovenskej sekcie českej centrály cestovného ruchu CzechTourism. Vzdelanie získala na Masaykovej univerzite v Brne v špecializácii cudzie jazyky a na Pedagogickej fakulte Palackého univerzity v Olomouci v oblasti medzinárodné štúdiá. Takmer 15 rokov pôsobila vo vedení Palackého univerzity. Na Zázračnom oriešku sme ju privítali ako zástupkyňu jedného zo zahraničných partnerov festivalu, agentúry CzechTourism, ktorá na sprievodných podujatiach prezentovala svoje aktivity. O výstave Pohádkové Česko, ktorá sa počas Zázračného orieška uskutočnila v piešťanskom nákupnom centre Aupark, nám porozprávala v krátkom rozhovore.


Ako česká centrála cestovného ruchu CzechTourism prispela k priebehu festivalu?

Česká centrála cestovného ruchu sa stala už tradičným partnerom tohto nádherného detského festivalu. V minulom ročníku sme si za svoju aktivitu zvolil výtvarnú súťaž, pretože bolo okrúhle výročie narodenia spisovateľky Boženy Němcovej. Deti tu kreslili babičky, prišla aj Létajíci chaloupka z Parudíc, v ktorej sa mohli deti naháňať a uskutočnila sa súťaž na lietajúcich metlách. Tento rok sme zvolili trochu iný formát. Prizvali sme ďalších partnerov z Českej republiky a v piešťanskom obchodnom centre Aupark sme mali prezentačné stánky, ktoré sme nazvali Pohádkové Česko, pretože festival je zacielený na detského diváka. Ponúkli sme teda námety a materiály na výlety pre rodiny s deťmi, či už pre tie najmenšie deti alebo pre problematickejších teenagerov, aby sa každý mohol zabaviť a nájsť si to svoje. Ak môžem byť konkrétna a previazať na festival, na ktorom sa prezentovali úžasne talentovaní a príjemní slovenskí ilustrátori, tak by som odporučila tip na výlet do Českej republiky, či už cestou do Prahy alebo z Prahy. Určite stojí za zastávku Posázaví, kde býval geniálny český ilustrátor Josef Lada. Existuje dokonca program pre deti, ktorý sa volá Za kocourem Mikešem a Františkem d'Estem, kde si môžu slovenskí návštevníci vyskúšať a overiť, že ide naozaj o zaujímavé miesto na výlet.

Prebiehala prezentácia Českej republiky v Auparku podľa Vašich predstáv? Ako to celé vyzeralo?

Prekvapil nás obrovský záujem o Českú republiku. A nie len o tie najbližšie destinácie na Morave, ale ľudia sa pýtali tiež na Šumavu, Južné Čechy, na České Švajčiarsko, takže bolo vidieť, že plánujú v Čechách celú dovolenku a nie len predĺžený víkend, keďže tieto miesta sa nachádzajú aj 6 – 7 hodín cesty z Piešťan. Prekvapil nás aj záujem cudzincov, nemali sme možno dostatok materiálov v cudzích jazykoch, v angličtine, v nemčine, takže do budúcna máme ešte čo došperkovávať.

Detská knižnica