Peter Uchnár

Rozhovory / Peter Uchnár
peter uchnar
Foto: kniznica-poh.sk

Venuje sa voľnej maľbe a grafike, ilustrácii i známkovej tvorbe. Jeho diela bolo možné vidieť na mnohých samostatných i kolektívnych výstavách u nás i v zahraničí. Pre deti, mládež i dospelých ilustroval množstvo kníh. Za svoje ilustrácie získal niekoľko významných ocenení (Zlaté jablko BIB 1999, Cena Ľudovíta Fullu 2005, Výročná cena vydavateľstva Albatros 2010 a 2011, Cena Ministerstva kultúry SR 1999, 2004 a 2009 a 2011).

Do Piešťan pricestoval na 8. ročník Zázračného orieška, ktorý sa konal v dňoch od 20. do 23. mája. S festivalom rozhlasových rozprávok ho spája aj to, že z jeho ilustrátorského pera pochádza cena Zázračný oriešok 2006. Počas festivalových dní nám poskytol rozhovor, v ktorom priblížil svoj vzťah k rozhlasovým hrám či nášmu kúpeľnému mestu.


Aj tento rok ste prijali pozvanie na Zázračný oriešok, čo pre vás toto podujatie znamená?

Som veľmi rád, že sa môžem zúčastniť tohto skvelého rozhlasového festivalu. Rozhlasové hry mám veľmi rád, kedže ilustrátorská práca je predovšetkým o sedení, pri ktorom sa nedá čítať či robiť niečo iné, no počúvať sa dá. Preto mám veľmi rád hovorené slovo.

Aké máte skúsenosti s týmto festivalom. Zapojili ste sa aj ako aktívny úcastník?

Pred ôsmymi rokmi som robil cenu aj plagát. Mal som tu aj niekoľko výstav ako sprievodných podujatí festivalu. Teraz som viedol s ostatnými kolegami ilustrátormi workshop s deľmi. Takže toho nie je tak veľa. Tento rok som veľmi slobodný, budem sa predovšetkým pozerať.

Ako vyzerá spolupráca s našou knižnicou? Aký k nej máte vzťah?

No rozhodnem vám závidím. Ja toľko knižiek doma nemám (smiech).

S akými podujatiami ste tu doteraz boli?

Naposledy som tu mal výstavu s manželkou v marci. Tieto priestory sú veľmi pekné. Vystavovať v nich mi robí veľkú radosť.

Do Piešťan ste pricestovali z Pezinka, kde žijete aj tvoríte. Chodíte do kúpeľného mesta rád?

Chodím sem veľmi rád, ale tie kúpele som si ešte nikdy neužil. Chodím tu predovšetkým na festival.

Detská knižnica