Petra Nagyová Džerengová

Rozhovory / Petra Nagyová Džerengová
Dzerenkova
Foto: Ivona Orešková

Je slovenská spisovateľka, autorka 6 kníh pre dospelých a dvoch kníh pre deti, z ktorých niekoľko vyšlo aj v cudzom jazyku. Spektrum činností, ktorým sa venuje, je naozaj široké. Počas štúdia ekonómie na vysokej škole robila letušku, neskôr bola redaktorkou a moderátorku, zastávala aj post viceprimátorky Bratislavy. Pocháza z Košíc, v súčasnosti žije s manželom a 4 deťmi v Bratislave. Na otázku, prečo napísala práve knihu pre deti odpovedá: Nuž preto, lebo verím, že knihy robia človeka lepším a z dobrých detí vyrastú dobrí dospelí.

Beseda s touto sympatickou a energickou mladou ženou sa uskutočnila v mestskej knižnici 20. februára 2014. Príbeh Klára a iglu je pokračovaním knihy Klára a mátohy a vyšiel v novembri vo vydavateľstve Slovart. Tam sa stal najpredávanejšou detskou knihou. Deti v Piešťanoch si prezentáciu tejto knižky aj autorkino veselé rozprávanie vypočuli ako prvé na Slovensku.

Sme radi, že si táto usmievavá mladá žena našla chvíľu čas a podelila sa s nami o svoje plány, zvyky pri písaní aj pocity z uskutočnenej besedy.


Ako ste sa cítili u nás v knižnici, ako sa vám páčila beseda?

V Piešťanoch som bola pred rokom s mojou prvou knihou pre deti – Klára a mátohy a už vtedy som bola veľmi spokojná s prípravou i organizáciou celého podujatia, ktoré bolo zvládnuté na 100%. A ani teraz to nebolo inak. Máte krásnu, vzdušnú knižnicu, kde sa cítim veľmi dobre. Deti reagovali super a celkovo som tu bola veľmi spokojná.  

Boli ste už prezentovať túto knižku aj v iných knižniciach?

Knižka vyšla v novembri a odkedy sme ju pokrstili, nebola som pre svoju pracovnú vyťaženosť zatiaľ v žiadnej knižnici. V Piešťanoch je to odvtedy v podstate prvá ozajstná beseda s Klárou a iglu.

Chystáte pokračovanie tohto príbehu?

Klára a iglu vznikla ako pokračovanie titulu Klára a mátohy, po ktorom sa ma deti vypytovali čo bolo ďalej, čo sa stalo s hrdinami a ako sa to celé vlastne skončilo. Preto som sa rozhodla, že napíšem aj zvyšok príbehu. Na jednu knihu by bol však príliš obsiahly, a tak prezradím, že Klára sa dočká aj tretieho dielu.

Písať pri vašej pracovnej i rodinnej vyťaženosti musí byť náročné..

Aj je! Priznám sa, že som ranné vtáča a najlepšie sa mi píše skoro ráno. Stáva sa však, že kvôli povinnostiam musím písanie aj na 2 mesiace prerušiť a potom sa doň znova púšťam, i keď to potom ide, pochopiteľne, o čosi ťažšie.

Nájdu sa vaše deti v knihách, ktoré ste napísali?

Ani nie, skôr do nich premietam svoje zážitky, keď som bola dieťa. Píšem o tom, čo som zažila, ako som sa na to pozerala ich očami. Niektorí dospelí mi vyčítajú, že možno nie je vhodné písať o ťažších témach v detských knihách, no myslím, že dôležité je priblížiť sa jazyku detí a všetko prezentovať im blízkym spôsobom. Deti toho veľa chápu, rozhodujúci je však spôsob podania.

Čo vás čaká najbližšie?

Teraz prebieha dotlač mojej knihy Chcem len tvoje dobro, ktorú som napísala keď som mala 33 rokov - vyjde 3.3. , teda presne po 9 rokoch. Je to trošku taká symbolika, aj Kláru a iglu sme krstili v magický dátum 11. 11.

A nakoniec, ako ste na tom s čítaním? Nájdete si popri všetkých vašich aktivitách čas na knihy?

Ale áno, teraz mám rozčítanú nositeľku Nobelovej ceny Toni Morissonovú a jej knihu Milosrdenstvo. Čítam však aj mojich slovenských kolegov – nedávno som prečítala novinku od Jozefa Banáša a rada mám aj knihy mojich kamarátok spisovateliek napríklad Denisy Fulmekovej či iných, s ktorými si zvykneme svoje dielka darovať, prečítať i okomentovať. Ďakujeme za rozhovor, prajeme veľa úspechov a tešíme sa na ďalšie stretnutie v knižnici.

P1100205
P1100213
P1100216
Detská knižnica