Roman Pomajbo

Rozhovory / Roman Pomajbo
Roman Pomajbo
Foto: cas.sk

Je absolventom herectva na VŠMU v Bratislave. Pôsobil v divadlách v Nitre a v Trnave a hosťoval na takmer všetkých bratislavských divadelných scénach, na doskách SND, NS, Astorka Korzo 90, Studio L+S a v pražských divadlách Národní divadlo, Divadlo na Prádle, Divadle na Fidlovačke a divadlo Kalich. Účinkoval v mnohých televíznych programoch. Verejnosti je známy ako protagonista zábavnej relácie Partička. Na svojom konte má niekoľko televíznych inscenácií i celovečerných filmov, v ktorých stvárnil väčšie postavy. Venuje sa tiež dabingu, rozhlasovým hrám i moderovaniu. V súčasnosti pôsobí v divadle GUnaGU.

Do Piešťan ho priviedol festival rozhlasových rozprávok Zázračný oriešok. V úlohe moderátora sa predstavil na prezentácii dvojjazyčného projektu Pohádečko moje - Rozprávočka moja. Ide o knihu a jej rozhlasovú verziu v dvoch jazykoch, ktorá umožní deťom porovnávať češtinu a slovenčinu, hľadať rovnaké slová i overiť si rozdielne výrazy.

Počas stretnutia s ním sme sa preto porozprávali aj o tom, čo všetko ho spája s našimi západnými susedmi a rozprávkami.


Festival Zázračný oriešok spája slovenskú a českú rozprávku. Môžete nám prezradiť, aký máte vzťah k týmto rozprávkam?

Vzťah, a to nielen k rozprávkam, mám česko-slovenský skoro stále, pretože som študoval strednú školu v Čechách, potom zase na Slovensku. Čeština má pre mňa k materinskému jazyku úplne najbližšie, skoro akoby ním aj bola. No a potom aj manželku mám z Českej republiky, takže moje deti sa rozprávajú s mamičkou po česky, s tatinkom po slovensky.

Keď čítate vašim deťom rozprávky, nečítate ich predsa len v niektorom z jazykov radšej?

Čo sa týka rozprávky, tak je úplne jedno či čítame v slovenčine alebo češtine. Veru k rozprávkam mám čím ďalej väčší vzťah, pretože som ocko, ktorý má už tri dcéry. Takže som taký kráľ, čo tri dcéry mal (smiech). Deti ma stále prekvapujú. Už si nemôžem pri čítaní toľko vymýšľať ako kedysi, lebo jedna má šesť rokov, druhá štyri a tretia má síce len mesiac, ale tá najstaršia už vie, keď si vymýšľam, lebo niektoré rozprávky pozná naspamäť. Mám z toho veľkú radosť a bol by som rád keby tých rozprávok vznikalo čím ďalej viac a viac.

A ako sa vám páči v piešťanskej knižnici na festivale Zázračný oriešok?

Obdivujem, že máte nádhernú budovu, kde všade navôkol sú nádherní ľudia a robíte nádherné akcie. A keď si pozriem ten veľký plagát so sprievodnými podujatiami, tak vy už ste ako národné divadlo (smiech).

Detská knižnica