Veronika Holecová

Rozhovory / Veronika Holecová
veronika holecova  1
zdroj: sme.sk

Talentovaná ilustrátorka, ktorá vyrástla v rodine paleontológa a entomologičky, vyštudovala talianske bilingválne gymnázium. Študuje v piatom ročníku v Ateliéri grafiky a ilustrácie na Vysokej škole výtvarných umení. Počas štúdia spolupracovala so spisovateľkou Monikou Kompaníkovou na knihe Hlbokomorské rozprávky. Ilustrácie vytvorila počas stáže v poľskom Krakowe na Akadémii Krásnych Umení Jána Matejki. Ilustrovala aj učebnice, v roku 2012 boli jej práce vystavené na veľtrhu detskej knihy v Bologni. Je členkou Asociácie slovenských ilustrátorov.

Za vynikajúce ilustrácie v knihe Hlbokomorské rozprávky získala Veronika Holecová Cenu Ministerstva kultúry SR v súťaži Najkrajšie knihy Slovenska 2013. V stredu 26. novembra 2014 sa z priestorov našej knižnice presúvala za deťmi do Centra voľného času v Drahovciach na tvorivý workshop. Využili sme chvíľu čakania a položili jej niekoľko otázok.a


Čo ste si pre miestne deti pripravili?

V Centre voľného času v Drahovciach vediem výtvarný workshop pre školákov. Témou sú rozprávky z hlbín mora, čiže zameraná aj na moje ilustrácie v knižke Hlbokomorské rozprávky. Ani v knižnici však nie som náhodou. Ako v jedinom meste na Slovensku je tu inštalovaná výstava víťazných diel súťaže Najkrajšie knihy Slovenska 2013, medzi ktorými sú aj Hlbokomorské rozprávky.  

Ako sa Vám pracovalo na knižke, ktorá vyšla začiatkom minulého roka?

Spolupráca to bola veľmi fajn. Kniha vyšla vo vydavateľstve Artforum, čo je veľmi otvorené vydavateľstvo a zo žiadnej stránky som necítila obmedzovanie. Naopak v nových veciach som bola veľmi podporovaná. Dôležitým človekom, s ktorým som úzko spolupracovala, bola výtvarná dizajnérka Martina Rozinaiová. S Monikou to bola tiež bezproblémová komunikácia. Kedže som ešte študentka, bola to moja prvá práca na ilustráciach do knihy.

Deti sa na stranách knižky zoznamujú s rybou Bibou a hadom Radom. Ako dlho sa rodili vo Vašej hlave?

Netrvalo to dlho. Už prvé skice, čo som mala, tak boli veľmi podobné výslednej podobe oboch hrdinov. V knižke sa však vyvíjajú, pretože je to ručne robená kniha a pri každej ďalšej kresbe som si bola už istejšia. Bolo to také netradičné, lebo teraz sa obvykle ilustrácie robia v počítači a ja som to robila kombináciou tlače z lina a perokresby. Čo nie je zvyčajný postup.

Čo pre Vás znamenalo ocenenie v súťaži Najkrajšie knihy Slovenska 2013?

Veľmi si to vážim a teším sa z toho. Čo je pre mňa najdôležitejšie, tak viem, že u detí mala dobrý ohlas. Je to česť, ale prvoradé sú hlavne tie reakcie detských čitateľov. Som štastná keď viem, že na tom niektoré deti vyslovene “fičia”.

Na záver otázka z Vášho súkromia. Tento rok sa u vás udiala jedna veľká životná zmena. Aká?

Veru áno, už nepoužívam  priezvisko Holecová. Tento rok som sa vydala a začala používať meno Veronika Klímová.

Detská knižnica