Viktória Jenčková

Rozhovory / Viktória Jenčková
380274 1886090132098 1836768482 1243570 185020313 n

Je bábkoherčka, študentka 3. ročníka bábkoherectva na Katedre bábkarskej tvorby Vysokej škole muzických umení v Bratislave. Spolupracuje s divadlom TUŠ Barbory Zamiškovej, ktoré sa zameriava na spracovanie dramatizácií rozprávkových titulov pre deti, aj titulov pre dospelých.

Spolu s bábkoherečkou Barborou Zamiškovou vyčarili úsmevy na tvárach detských divákov v Piešťanoch v stredu 26. novembra 2014. V našej knižnici premiérovo odohrali predstavenie pre prváčikov s názvom Puf a Muf idú do školy. Autorkou knižnej predlohy o čiernom kocúrovi Mufovi, ktorý spolu s bielym kamarátom Pufom zažívajú rôzne dobrodružstvá, je spisovateľka Nataša Tanská, ktorá zomrela tento rok v júli v Prahe vo veku 84 rokov. Predstavenie z dielne divadla TUŠ bolo súčasťou série spomienkových podujatí na Slovensku.


Ako dlho spolupracujete s divadlom TUŠ?

Barborka Zamišková, ktorá ho založila, je v prvom rade moja profesorka.Veľmi rada jej pomáham a aktívne spolupracujem na jej predstaveniach od leta minulého roka. Veľmi ma teší, že spolu premiérovo uvádzame Pufa a Mufa, ktorí idú do školy, práve tu vo vašej knižnici.

Puf a Muf tento rok osireli. Ich autorka zomrela len nedávno. Nataša Tanská bola spisovateľka so zmyslom pre hru a výmysel, čo sa v jej tvorbe prejavuje dominantným postavením kníh pre deti a mládež.  Má na konte aj knižky S dievčiskom sa nehráme či Vyznáte sa v tlačenici?. Ako sa Vám hrá jej dielo?

Je to veľmi zábavný príbeh pre tých najmenších. Je tam vlastne téma školy a aj tých prázdnin, aj tej dediny a športu, keď sa kocúrikovia chystajú na olympiádu.

Knihu Puf a Muf nielen na Slovensku poznajú diváci aj z filmového spracovania Viktora Kubala. Príhody dvoch kocúrov oslovili deti vo viacerých krajinách sveta, knihu preložili do jedenástich jazykov.

Je to písané tak, že to deti zaujme a myslím, že Puf a Muf už majú takú históriu páve tým, že to bolo aj sfilmované na televíznych obrazovkách ako večerníček. 

V ktorých ďalších detských predstaveniach divadla TUŠ Vás môžu diváci vidieť?

Momentálne hrávame ešte inscenáciu Kozliatka.

Detská knižnica