Vladimír Král

Rozhovory / Vladimír Král
5D3M3344

Je talentovaný slovenský ilustrátor mladej generácie. Absolvoval Katedru animovanej tvorby na FTF VŠMU v Bratislave. Venuje sa knižnej ilustrácii, scénickej tvorbe, grafickému dizajnu, ale aj reklame a animovanému filmu. Súčasťou jeho animovanej tvorby je napríklad úvodná zvučka filmového festivalu Art Film 1999, výtvarné návrhy k animovanému seriálu Čarovný zvonček a dokumentárnemu cyklu Římani za humny. Je tiež autorom ilustrácií v obľúbených knihách Jána Uličianskeho Analfabeta Negramotná, Vianočné mystérium Josteina Gaardera či Kozliatka Márie Rázusovej-Martákovej a Jaroslavy Blažkovej.

Na ôsmom ročníku Zázračný oriešok svoju ilustrátorskú tvorbu prezentoval vo forme výstavy priestorových objektov na motívy kníh Kozliatka a Vianočné mystérium.


Môžete nám predstaviť výstavu, ktorá je sprievodným podujatím festivalu?

Výstava má názov Otvorte, kozliatka, beží k vám Alžbetka! a je to výstava na motívy dvoch knižných titulov, ku ktorým som robil ilustrácie. Jedným z nich je kniha Josteina Gaardera Vianočné mystérium a druhým kniha Kozliatka.

Knižný titul Kozliatka je trochu zvláštny. Môžete nám povedať v čom sa odlišuje od ostatných kníh?

Kniha Kozliatka je vlastne dvojknižkou. Z jednej strany sa začína klasický príbeh o kozliatkach a vlkovi a z druhej stany je rozprávka Jaroslavy Blažkovej s podtitulom O kozliatkach, ale poslušných. Je to taká moderná paródia na klasickú rozprávku.

Ako sa líšia vaše ilustrácie v knihe? Ako ste stvárnili poslušné a ako neposlušné kozliatka?

Ilustrácie sa líšia v tom, že klasická rozprávka Márie Rázusovej Martákovej je ladená do takých sépiových tónov, predsa len je to tradičná slovenská rozprávka. Rozprávka Jaroslavy Blažkovej je viac moderná, sú tam pestrejšie farby a aj vlk je oblečený modernejšie. (úsmev)

Ste aj autorom ceny Zázračný oriešok v roku 2012 a tiež celého vizuálu predchádzajúceho ročníka. Ako to vyzeralo?

Oslovila ma na to pani riaditeľka Mestskej knižnice mesta Piešťany a v spolupráci s Jánom Uličianskym sme vytvorili vizuál pre celý festival aj pre cenu Zázračný oriešok v roku 2012. Bola to postava, portrét malého dieťaťa, ktoré má na ušiach slúchadlá z orechových škrupín. Nápad spočíval v symbolike, že ide o zázračný oriešok, ktorý je zároveň aj festival rozhlasových hier pre deti. Dúfam, že to takto vyznelo a že to ľudia takto vnímali. (úsmev)

Čo hovoríte na súčasné spracovanie vizuálu a ceny, ktorých sa v tomto roku ujala Daniela Olejníková?

Myslím si, že prezentácia festivalu sa z roka na rok zlepšuje. Danka Olejníková urobila fantastický vizuál, ktorý sa nám všetkým páči, tak už teraz sa tešíme, ako to bude vyzerať ten ďalší.

Ako vyzerá vaša spolupráca s Mestskou knižnicou mesta Piešťany na Zázračnom oriešku?

Spolupráca s touto knižnicou je pre nás vždy výzvou. Sú tu krásne priestory a robiť inštalácie a dekorácie, ktoré sa tu objavujú, je veľká radosť. Uskutočňuje sa tu tiež veľa sprievodných podujatí, výstav, vernisáží, takže aj človek, ktorý nie je práve zbehlý v rozhlasovej tvorbe, si počas festivalu príde na svoje. Je tu ozaj na čo pozerať.

Detská knižnica