Zdeněk Urbanovský

Rozhovory / Zdeněk Urbanovský
5380892-zlin-zdenek-urbanovsky denik-380

Špecialista marketingu v spoločnosti Centrála cestovního ruchu Východní Moravy, ktorá je verejno-prospešnou spoločnosťou zastrešenou Zlínskym krajom a má za úlohu propagovať kraj ako turistickú destináciu. Zdeněk Urbanovský pôsobí ako odborník na cestovný ruch a prednáša na konferenciách zameraných na jeho rozvoj. V minulosti pracoval na Magistráte mesta Zlín.


Piešťanskú knižnicu navštívil vo štvrtok 25. septembra v rámci podujatia Turistické zaujímavosti Východní Moravy. Podujatie bolo pokračovaním spolupráce s Českou centrálou cestovního ruchu, ktorá sa podieľala na tohtoročnej výstave Pohádkové Česko i minuloročnej prezentácii víťazného projektu Eden 2013 na tému Cestovanie bez bariér. Zdeněk Urbanovský nám po skončení zaujímavej prednášky venoval niekoľko minút a prezradil niečo z tajomstiev úspechu cestovného ruchu v Čechách.

Máme za sebou prezentáciu zaujímavostí Východnej Moravy, na ktorej odznelo niekoľko tipov na výlety v tejto oblasti. Návštevníkom často radíte, kam by sa mali ísť v tomto regióne rozhodne pozrieť. Aké sú však vaše obľúbené miesta na Východnej Morave?

Tých mojich srdcoviek mám hneď niekoľko. Záleží najmä od nálady. Keď si chcem vyjsť na turistiku, najzaujímavejšie miesto je pre mňa hrebeň Javorníkov. Vyjdem si na Kohoutku, idem po hrebeni cez Portáš na Stratenec až po Veľký Javorník, čo je najvyšší vrch Javorníkov. Z hľadiska turistiky sú pre mňa Javorníky úžasné miesto. Keď mám náladu poprechádzať sa krásnym prostredím, idem do Kroměříža. Nachádza sa tam nádherný arcibiskupský zámok, ktorý má množstvo historických artefaktov a dýcha z neho živá história. Súčasťou zámku sú krásne záhrady, Zámocká a Květná. Miesto bolo nedávno rekonštruované a je to také „moravské Versailles“, v niektorých parametroch možno aj lepšie ako to francúzske (úsmev). Za krásou a odpočinkom určite odporúčam návštevu Kroměříža.
Keď mám zas náladu sadnúť si na bicykel, čo býva celkom často, máme tu veľa cyklochodníkov. Napríklad Vsetínske Beskydy ponúkajú skvelé možností na cykloturistiku, ktorá je v poslednom čase magnetom a lákame ním mnoho turistov. Dokonca aj zahraniční návštevníci objavili toto kúzlo. Na cyklotúry k nám začali jazdiť najmä Poliaci, Taliani, Rakúšania...

Spomínate rôzne národnosti, ktoré navštevujú váš kraj. Odkiaľ pozorujete najväčší záujem o Východnú Moravu?

Dominujúcou skupinou sú domáci hostia, tvoria približne 80%. Zo zahraničných vedú Slováci, čo nás veľmi teší, potom nasledujú Nemci a Poliaci. Zvýšil sa však aj počet talianskych a ruských turistov, ktorí k nám chodia čoraz častejšie. V súčasnosti už začíname bojovať aj o klientov z Číny, ktorí tadiaľto prechádzajú a vidíme v nich veľký potenciál.

Ako vnímate propagáciu a marketing cestovného ruchu na Slovensku? Viete to porovnať?

Môžem porovnať len z hľadiska prejavov, ktoré som mal možnosť počuť na rôznych konferenciách o cestovnom ruchu na Slovensku. Vždy ma trochu zaráža, že prakticky všetci plačú, aká je tá propagácia na Slovenskú zlá a že na ňu nie sú peniaze. My však tých peňazí nemáme oveľa viac. Je to skôr o tom, ako si financie zorganizovať, použiť a potom akú formu propagácie zvoliť. Cestovný ruch je vlastne biznis so zážitkami. Návštevník nehľadá najlepší hotel, ale miesto, kde môže niečo zažiť. Snažíme sa ponúknuť zážitok, až potom miesto kde sa dá napríklad ubytovať, najesť a pod. Vytvoriť pozitívnu atmosféru a navnadiť návštevníka na výlet určitého miesta by malo byť základom dobrého marketingu.

Nachádzame sa na pôde knižnice, tak už celkom tradičná otázka pre našich hostí. Nájdete si čas na čítanie? Ak čítate, čo patrí k vašej obľúbenej literatúre?

Istý čas sa hovorilo, že Česi čítajú len vkladné knižky (úsmev). V našej rodine je čítanie dôležitou súčasťou každodenného života. Sledujem nielen internetové správy, ale čítam aj knižky, mnohé už po niekoľkýkrát. Svojho času, ešte ako študent, som chodil do knižnice v Zlíne, kde som bol známy vďaka tomu, že som si na týždeň vždy vypožičal 10 kníh. Dokonca mi ich už ani nechceli požičiavať, lebo mi nik neveril, že ich ozaj čítam. Dnes už kvôli pracovnému vyťaženiu čítam menej, ale stále rád. Na dovolenke som stihol prečítať dve celkom hrubé knihy. Mám rád predovšetkým cestopisy, ale aj detektívne žánre. Objavil som čaro severských detektívok, ktoré vyšli vo veľmi dobrých českých prekladoch. A k mojim obľúbeným autorom patrí napríklad aj Dick Francis.

P1120999
P1120981
P1120979
Detská knižnica