Zuzana Šeršeňová

Rozhovory / Zuzana Šeršeňová
5D3M3383

Je redaktorka vydavateľstva Slovart. Zjednodušene by sa dalo povedať, že rozhoduje o tom, čo v tomto vydavateľstve vychádza. Mimoriadne pozorne sleduje knižný trh a predovšetkým má rada knihy, číta ich, rozmýšľa a diskutuje o nich. Do Piešťan zavítala v spojitosti s multižánrovým (televíznym, rozhlasovým a knižným) projektom Mimi a Líza, kde za vydavateľstvo Slovart zastupovala jeho knižnú verziu. Knihu na zákade námetu televízneho večerníčka Kataríny Kerekesovej napísala Alexandra Salmela. Ilustrácie pochádzajú z dielne Kataríny Kerekesovej, Borisa Šímu a Ivany Šebestovej.

Mimi a Líza je nezvyčajný príbeh dvoch kamarátok, nevidiacej Mimi a nezbednej a zvedavej Líze o tom, ako sa žije vo svete za zavretými viečkami. Animovaná verzia rozprávky o Mimi a Líze získala na medzinárodnom festivale animovaných filmov Tofuzi v Gruzínsku cenu za najlepší animovaný televízny seriál.

Prácu na projekte v krátkosti zhrnula v rozhovore pre našu knižnicu. (V rozhovore vystupuje s moderátorom podujatia Dadom Nagyom - pozn. redakcie)


Aká je vaša úloha vo vydavateľstve Slovart a ako vnímate prácu na projekte Mimi a Líza?

Vo vydavateľstve Slovart mám ako editorka na starosti pôvodné detské  projekty aj projekty pre dospelých. Editorsky som pracovala aj na titule Mimi a Líza. Bol to mimoriadne zaujímavý projekt z rôznych dôvodov. Jednak je to projekt, ktorý spája knižku, televízny večerníčkový seriál a rozhlasovú hru a zároveň to bolo zaujímavé aj preto, že sem vstupovalo strašne veľa ľudí. Nebola to typická práca autora textu s autorom ilustrácií a grafikom, ale ľudí, ktorí sa na tom podieľali, bolo stašne veľa. Pracovalo sa rôznymi spôsobmi, s textom a ilustráciami bolo potrebné pracovať inak ako obvykle. Z pohľadu redaktorky to bola aj pre mňa nová skúsenosť.

Prezentácia bola sprievodným podujatím festivalu rozhlasových rozprávok Zázračný oriešok. Ako vnímate tento festival?

Na tomto festivale v Piešťanoch som už štvrtý raz. Vždy je to veľká radosť prísť sem a stretnúť ľudí, ktorí sa “motajú” okolo detskej rozprávky, či už v podobe kníh, rozhlasovej hry alebo cez ilustrácie výtvarníkov. Sú to ľudia, ktorí stále ostávajú deťmi. Pre nás je to profesijné aj osobne vždy veľmi príjemné stretnutie.  

Detská knižnica