VÝSTAVY

Papierový pavilón
Vernisáž ilustrácií a výber z diela ilustrátorky Daniely Olejníkovej, tvorkyne ceny Zázračný oriešok 2014. Na vernisáži vystúpia študenti Hudobnej a tanečnej fakulty VŠMU Katarína Lepková (flauta) a Andrej Turčin (husle) s programom:

1. F. Geminiani - Duo - časti - Allegretto, Adagio cantabile, Allegretto con brio 
2. Georg Philippe Teleman - Sonata 1 - časti - Dolce, Largo, Vivace e staccato
3. John Pacheco - Duet for flute and violin

Daniela Olejníková patrí medzi najvýraznejšie osobnosti súčasnej domácej knižnej ilustrácie. Za svoju tvorbu v knihách Trinásť a v Melónovom cukre bola ocenená Plaketou BIB 2013.

Výstavu Daniely Olejníkovej tvoria jej novšie práce, najmä ilustrácie z knihy Jany Bodnárovej  „Dita, 30 mušiek svetlušiek a iné príbehy“ a zo zbierky poézie Kataríny Kucbelovej „Vie, čo urobí“. Návštevníci výstavy uvidia tiež voľné ilustrácie, digitálne práce, sieťotlače, lynority i zbierku kníh s ilustráciami autorky, ktoré budú voľne vystavené a záujemcovia si v nich budú môcť aj zalistovať.

20. máj – 30. jún 2014 
Piešťanské informačné centrum, Pribinova 2

Vernisáž výstavy sa uskutoční 20. mája 2014 o 16. 30 h.


Pohádkové Česko
Prezentácia českých turistických zaujímavostí pre rodiny s deťmi spojená s výstavou České dedičstvo UNESCO

20. máj - 22. máj 2014 
Aupark Piešťany


Milan Starý: Vzal jsem žlutou tužku...
Výstava českého ilustrátora Milana Starého, ktorá ponúka pohľad na pracovný stôl ilustrátora. Uvidíte v nej prvé náčrty ceruzkou, obrázky zhotovené najrôznejšími technikami aj hotové knižky.

Prečo Milan Starý výstavu pomenoval Vzal jsem žlutou tužku..., autor vysvetľuje takto:"Je to odkaz na notoricky známu básničku Františka Hrubína:

Vezmi žlutou tužku,
Namaluj mi hrušku
A pod hrušku talíř.
Sláva, ty jsi malíř! "

Názov tiež odkazuje na legendárne, nažlto lakované ceruzky firmy Koh-i-noor, ktoré sú partnerom mojej a manželkinej knihy Dům za mlhou.

Ku knihe je pribalená sada rôzne tvrdých ceruziek a musí sa do nej kresliť. Na výstave je vo forme dvojstránok odprezentovaná celá táto nezvyčajná kniha a deti môžu kresliť priamo na stenu v galérii alebo na nakopírované dvojstrany.

Výstava Vzaj jsem žlutou tužku je poňatá ako "pohľad do kuchyne" ilustrátora. Pozorný divák na výstave uvidí celý proces našej práce."

20. máj – 30. jún 2014 
Mestská knižnica, Školská 19

Vernisáž výstavy sa uskutoční 20. mája 2014 o 14.00 h. Jej súčasťou bude tvorivá dielňa Kreslete do domu za mlhou pod vedením EsterMilana Starých.


Rozprávky pre bavlnku a ihlu
Výstava ilustrátorky Saše Švolíkovej z knihy Pohádečko moje – Rozprávočka moja.

Autorka plagátu: Saša Švolíková 

20. máj 2014 – 30. jún 2014
Mestská knižnica, Školská 19


Otvorte, kozliatka , beží k vám Alžbetka!
Rozprávku o kozliatkach pozná asi každý z vás. Rodičia vám ju čítali alebo rozprávali, aby vás nabádali k ostražitosti pred cudzími ľuďmi, ktorí s vami nemusia mať práve tie najlepšie úmysly. S neznámymi ľuďmi by ste sa nemali len tak púšťať do reči, ale to neznamená, že nepozdravíte staršieho človeka alebo mamičku s kočíkom.

Z knihy Kozliatka:

Bola raz jedna koza a tá mala tri deti, Každé ráno musela odísť do práce, aby im mohla kúpiť, čo treba. Kozliatka ostávali doma samy. Koza im vždy prísne nakazovala: „Deti buďte dobré! Žiadne bitky, žiadne škriepky! Na zápalky nesiahajte, dvere neotvárajte! Okolo sa túla vlk, keby ste otvorili, bolo by zle.“

„A čo keď vlk zaklope?“ spýtalo sa prvé kozliatko.
„Počkáte, kým sa vám ja neozvem.“
„A ako sa ozveš?“ pýtalo sa druhé kozliatko.
„Ozvem sa tak, že vám zaspievam.“
„A čo zaspievaš?“ spýtalo sa tretie kozliatko.
„Zaspievam túto pesničku, dávajte dobrý pozor:

„Milé kozliatka, otvorte vrátka!
Tu je vaša mamička,
tu je dobrá trávička, vitamín Cé,
mé, mé, mé.“

(ukážka z knižky Kozliatka, ktorá nedávno vyšla vo vydavateľstve Buvik a jej zvláštnosťou je, že okrem nádherných nápaditých ilustrácií Vlada Krála, obsahuje dva príbehy – jeden o poslušných a druhý o neposlušných kozliatkach.)

Výstava na motívy kníh Vianočné mystérium a Kozliatka s ilustráciami Vlada Krála - tvorcu ceny Zázračný oriešok 2012. Výstava je zostavená z dvoch knižných príbehov, ktoré svojou ilustrátorskou tvorbou obohatil slovenský výtvarník Vladimír Král. Výtvarné objekty na motívy knihy Vianočné mystérium sa striedajú s postavami netradičného diela Kozliatka, v ktorom sa spojili knihy Jaroslavy Blažkovej o poslušných a Márie Rázusovej - Martákovej, o neposlušných kozliatkach. 

Výstava priestorových ilustrácií vznikla v spolupráci s BIBIANOU, Medzinárodným domom umenia pre deti.

Autor plagátov: Vlado Král

20. máj – 12. júl 2014
Mestská knižnica, Školská 19

Vernisáž výstavy sa uskutoční 21. mája 2014 o 9.00 h.


Škatuľkové rozprávky
Priestorové ilustrácie študentov KBT DF VŠMU na motívy súťažných rozhlasových titulov.Autormi priestorových ilustrácií sú študenti odboru Bábkarská scénografia a technológia KBT DF VŠMU  Mária Bačová, Nina Tarasovičová, Romana Uhliarová, Júlia Jurínová, Eniko Bréda, Miroslava Hodásová, Miriam Horňáková, Silvia Balážová,Patrícia Jakubová, Mária Javorková. Karolína Kamenská. Zuzana Oravcová, Peter Halík, Mária Stanko a Dorota Sýkoriaková. Študenti pracovali pod pedagogickým vedením Mgr. art Pavla Čejku.

20.máj - 30.jún 2014
Mestská knižnica, Školská 19

Vernisáž výstavy sa uskutoční 21. mája 2014 o 13.00h  


Kde sa mačky túlajú 
Výstava ilustrácií Martiny Matlovičovej z knihy Jána Uličianskeho Leonardo kocúr z ulice.

Autorka plagátu: Martina Matlovičová

20. máj - 30. jún 2014 
Mestská knižnica, Školská 19


Knihy pre deti ocenené v Čechách a na Slovensku
Výstava kníh a ilustrácií spojená s premietaním kolekcií animovaných filmov pre deti V spolupráci s BIBIANOU, Medzinárodným domom umenia pre deti a Památníkom národního písemnictví.

Výstava obsahuje výber kníh ocenených v súťažiach Nejkrásnější české knihy roku a Najkrajšie knihy Slovenska z ostatných piatich ročníkov súťaže 2008 – 2012. Sú to knihy, ktoré získali 1. cenu v kategórii Literatúra pre deti a mládež a Cenu BIBIANY za najkrajšiu detskú knihu. Ku každej knihe je informácia o ilustrátorovi a ilustrácie z ocenenej knihy.

15. - 25. máj 2014, Dom umenia Piešťany
26. máj - 6. jún 2014, Mestská knižnica


Illustration Now
Výstava študentov Oddelenia voľnej grafiky a knižnej ilustrácie VŠVU v Bratislave.Výstava prezentuje ilustrácie, výtvarné objekty a zaujímavú expozíciu knižiek.Svoje práce vystavujú - Katarína Škamlová, Martin Engler, Kristína Kubáňová, Dávid Marcin, Katarína Dudášová, Filip Bandurčin, Natália Kupčoková, Michala Eliášová, Tereza Sadílková, Martin Schwarz, Adela Režná. Študenti pracovali pod pedagogickým vedením Mgr. art Ľuboslava Paľa, ArtD.

15. - 25. máj 2014 - Dom umenia Piešťany
25. máj - 30. jún 2014 - Mestská knižnica

Vernisáž výstavy sa uskutoční 21. mája 2014 o 9.30 h a bude spojená s workshopom. 


Zlatá priadka Mária Ďuríčková
Dom umenia Piešťany

Výstava detských prác z celoslovenskej literárnej a výtvarnej súťaže venovanej 95. výročiu narodenia spisovateľky Márie Ďuríčkovej.

Súťaž vyhlásila Mestská knižnica mesta Piešťany v spolupráci s Literárnym informačným centrom – časopisom Slniečko a vydavateľstvami Buvik a SPN – Mladé letá. Zapojiť sa do nej mohli žiaci 1. – 5. ročníka ZŠ, ŠKD, špeciálnych ZŠ a ZUŠ, ktorí mali za úlohu literárnou či výtvarnou formou stvárniť obľúbeného rozprávkového hrdinu alebo knihu z tvorby Márie Ďuríčkovej. 

Do súťaže bolo prihlásených 1807 výtvarných a 207 literárnych prác. Obe súťaže mali 2 kategórie, prvá kategória bola určená deťom ZUŠ a druhá kategória deťom ZŠ, ŠKD a ŠZŠ.
Vo výtvarnej súťaži sa do prvej kategórie prihlásilo 229 prác detí základných umeleckých škôl. V druhej kategórii výtvarnej súťaže prišlo 1578 prác detí ZŠ, ŠKD a ŠZŠ. Do literárnej časti bolo zaslaných 6 prác detí ZUŠ a 202 prác od detí ZŠ, ŠKD a ŠZŠ.

Zvláštna cena Literárneho informačného centra sa udeľuje pri príležitosti 95. výročia narodenia autorky vyhlásili v januári 2014 literárnu a výtvarnú súťaž Zlatá priadka Mária Ďuríčková pre žiakov 1. – 5. ročníka základných škôl, školských klubov, základných umeleckých škôl a špeciálnych škôl. Úlohou detí bolo výtvarnou alebo literárnou formou stvárniť vybraný príbeh, rozprávku alebo povesť, či obľúbeného knižného hrdinu z autorkinej tvorby.

Súťažné práce sú vystavené aj v priestoroch mestskej knižnice a v Aupark-u.

Dom umenia: 20. - 25. máj 2014

Vyhodnotenie výstavy sa uskutoční 21. mája 2014 o 14.00 h.


Zlatá priadka Mária Ďuríčková
Výstava detských výtvarných prác z celoslovenskej súťaže
Aupark Piešťany


Rozprávkový svet ilustrácií z BIB
Ilustrácie ocenené detskou porotou v rokoch 2003 – 2013.

20. máj - 30. jún 2014
Kultúrny dom CVČ Drahovce

Cenu detskej poroty na BIB 2013 získal Juhokórejčan Gi-hun Lee za ilustrácie ku knihe Plechový medveď.


Orieškoví ilustrátori
Výstava ilustrácií tvorcov cien rozhlasového festivalu Zázračný oriešok. Kniha v rozhlase - rozhlas v knihe v rokoch 2001 – 2012. Výstava ponúka výber z diel Petra Čisárika, Evy Farkašovej, Ľuboslava Paľa, Petra Uchnára, Miloša Koptáka, Martiny Matlovičovej a Vlada Krála.

20. mája - 30. júna 2014
Kultúrny dom CVČ Drahovce


Orieškové dobroty
Výstava členov Asociácie ilustrátorov (ASIL) Ďura Balogha, Kataríny Cakovej, Veroniky Holecovej, Jany Hrčkovej – Stankovianskej, Katky Ilkovičovej, Miloša Koptáka, Kristíny Kubáňovej, Jána Kurinca, Petry Lukovicsovej, Matúša Maťátka, Zuzany Mlynárčikovej, Martina Mrvu, Daniely Olejníkovej, Barbory Paulovičovej, Edit Sliackej, Róberta Szegényho a Bytríka Vanča.

Asociácia ilustrátorov je dobrovoľné, otvorené zoskupenie výtvarníkov, zameraných na oblasť ilustrácie a knižnej tvorby. Združuje slovenských ilustrátorov a knižných dizajnérov, k jej členom patrí väčšina tvorcov ceny Zázračný oriešok.


20.máj - 20.jún 2014
Elektrárňa Piešťany, Staničná 51

Vernisáž výstavy sa uskutoční 21. mája o 18.30 h


Obrazy fantázie
Výstava ilustrátorov ocenených na BIB 2013. Hlavným organizátorom výstavy je BIBIANA, Medzinárodný dom umenia pre deti.

BIBIANA, Medzinárodný dom umenia pre deti, je kultúrna inštitúcia s medzinárodnou pôsobnosťou. Orientuje sa na umeleckú tvorbu pre deti a mládež. Sprístupňuje deťom umenie netradičnými spôsobom.

Bienále ilustrácií Bratislava (BIB) sa prvý krát konalo v roku 1967. Jeho zakladateľmi boli nadšenci detskej ilustrácie, či už výtvarníci, teoretici a ľudia zaoberajúci sa literatúrou pre deti a mládež. Až doteraz Bienále ilustrácií Bratislava ostalo najväčším nekomerčným podujatím svojho druhu na svete. BIB je najvýznamnejším podujatím, ktoré organizuje BIBIANA, medzinárodný dom umenia pre deti. Je medzinárodnou súťažnou prehliadkou originálov ilustrácií detských kníh. Bienále ilustrácií Bratislava sa koná pod záštitou UNESCO a Medzinárodnej únie pre detskú knihu (IBBY) s podporou Ministerstva kultúry SR a BIBIANA je jeho hlavným organizátorom. Koná sa každý nepárny rok, na jeseň (september – október) v hlavnom meste Slovenska, v Bratislave. Je to najvýznamnejšie podujatie výtvarného umenia a ilustrácie pre deti v celosvetovom kontexte. Každý druhý rok sa v Bratislave stretáva to najlepšie z ilustrátorskej oblasti.

Na poslednom ročníku BIB v roku 2013 si Grand prix odniesla dvojica švajčiarskych ilustrátoriek Evelyne Laube a Nina Wehrle za ilustrácie ku knihe Veľká potopa. Ocenenie Zlaté jablko získala čínska ilustrátorka Rong Yu za ilustrácie ku knihe Vták v oblakoch, japonský ilustrátor Nobuhiko Haijima za ilustrácie ku knihe Počuješ ten zvuk?, Japonec Chiki Kikuchi za ilustračnú tvorbu v knihe Biela mačka, čierna mačka, Kórejčanka In-Kyung Noh za ilustrácie v knihe Pán Tutti a sto vodných kvapiek a čínska ilustrátorka Irma Bastida Herrera bola ocenená za obrázky v knihe Čítanie, komplimenty a chvála radosti z čítania.

Plakety BIB 2013 patria Slovenke Daniele Olejníkovej za ilustrácie v knihách Trinásť a V melónovom cukre, Nemke Stelle Dreis za ilustrovanie knihy Rozprávky bratov Grimmovcov, príbehov, rakúskej autorke Renaty Habinger ku knihám Spi malá ťava a Sú tu levy. Plaketou ocenili aj tvorbu Španielok Ángela Cabrera Molina a Iraia Okina za knihy Hamelin a Mesiac sa prebudil.

Porota v roku 2013 udelila aj štyri Čestné uznania vydavateľstvám za mimoriadny vydavateľský počin: Fakulta umění UJEP, Česká republika za knihu Martina Raudenského Darmo mluvit, Maria Christania, Indonézia za knihu Žirafa Jerry a veľký maslový koláč, Quilombo, Čile za knihu Kozmogónie. Čínske mýty o stvorení sveta a nakoniec vydavateľstvo Amanuense z Guatemaly za knihu Fantómový príbeh. Cenu primátora Bratislavy získal Slovák Peter Uchnár za ilustrácie ku knihe Soľ nad zlato.

13. - 31. máj 2014
Kursalon, Beethovenova 5


Mimi a Líza na výstave v knižnici

„V mojom meste sú všelijaké domy. Tehlové, kamenné, betónové. Niektoré sú hladké, iné majú zasa hrboľaté steny. Sú vysoké. Viem to, pretože vtáčiky, čo čvirikajú na strechách, počujem dosť slabo.“ Takto hovorí Mimi, ktorá žije vo svete za zavretými očami. No jej svet vôbec nie je nudný a čiernobiely. Spolu s neposednou Lízou spoznávajú susedov a prežívajú dobrodružstvá, kde zrak zrazu nie je taký dôležitý.


Rozprávkové postavičky dvoch nerozlučných kamarátok, ktorým dali kreslenú podobu Katarína KerekesováBoris Šíma a Ivana Šebestová,  ozdobia počas festivalu Zázračný oriešok steny v mestskej knižnici. Dobrodružstvá malých hrdiniek vo veselých obrázkoch čakajú na malých i veľkých priaznivcov čarovných príbehov o svete, ktorý sa občas nedá vidieť očami.

Ilustrácie z knihy, ktoré uvidíte v mestskej knižnici, čarovne potvrdzujú krehkú krásu priateľstva spájajúceho dva celkom odlišné svety.

20. máj - 30. jún
Mestská knižnica, Školská 19


Peťka, ja a osem medvedíkov
Výstava ilustrácií akademického maliara Svetozára Mydla z rovnomennej knihy Kvety Daškovej

17. máj - 30. jún
Blue*S restaurant & pub, Staničná 39

Newsletter
Detská knižnica