V Piešťanoch sa onedlho začne IX. ročník festivalu rozprávok:

ZÁZRAČNÝ ORIEŠOK. KNIHA V ROZHLASE – ROZHLAS V KNIHE.

Piešťany 28. 4. 2016

Mesto Piešťany, RTVS a Mestská knižnica v Piešťanoch organizujú v dňoch 17. – 20. mája 2016  IX. ročník festivalu rozhlasových rozprávok ZÁZRAČNÝ ORIEŠOK. Kniha v rozhlase – rozhlas v knihe.

Záštitu nad festivalom prevzali    veľvyslankyňa Českej republiky na Slovensku Livia Klausová a  minister kultúry SR Marek  Maďarič.

Festival je súťažnou prehliadkou rozhlasových rozprávok a pozostáva z dvoch hlavných častí.

PRVÚ ČASŤ FESTIVALU tvorí  samotné počúvanie rozhlasových spracovaní dvanástich súťažných titulov, ktoré budú hodnotiť dve 15-členné poroty: odborná a detská. Na základe ich rozhodnutia budú na slávnostnom večere festivalu vyhlásené najlepšie tituly    v kategórii rozprávková hra a monologická rozprávka. Tento rok na festivale Zázračný oriešok súťažia nasledujúce rozhlasové spracovania knižných predlôh:

I. kategória - monologické rozprávky

1. Josef Čapek: O psíčkovi a mačičke - 1. časť

2. Jozef Urban: Dobrodružstvá vranky Danky – 1.časť

3. Jozef Lenhart: Panna z huslí zrodená (z cyklu Povesti o Cinka Panne)

4. Antoine de St.-Exupéry: Malý princ – 1.časť

5. Beata Panáková: Andanténa (16. časť cyklu o histórii rozhlasových večerníčkov)

6. Jana Bodnárová: Ako sa Ema prestala báť

II. kategória - rozprávkové hry

1. Jana Ondrušová: Trpaslíci a ich smajlifón

2. Pavol Dobšinský, Naďa Uličná: Zlatovláska

3. Juraj Raýman: Vianočka Udatný - 1. časť

4. Alexandra Salmela: Zakliaty čas (8. časť zo seriálu Mimi a Líza)

Vanilkový deň (9. časť zo seriálu Mimi a Líza)

5. Jacob a Wilhelm Grimmovci, Daniel Hevier: Snehulienka

6. Ján Milčák: O oslíkovi

DRUHÁ ČASŤ FESTIVALOVÉHO PROGRAMU bude patriť sprievodným podujatiam. Keďže festival je už po piatykrát medzinárodný: česko-slovenský, na Zázračnom oriešku   v Piešťanoch privítame aj množstvo hostí z krajiny našich susedov. Bližšie informácie o účinkujúcich a hosťoch sa nachádzajú v programe festivalu.

Počas štyroch festivalových dní sa uskutoční vyše tridsať jednotlivých podujatí pre deti, ktoré budú prebiehať na rôznych miestach, v rôznych priestoroch - v mestskej knižnici, Kursalone, Dome umenia v Piešťanoch, v Piešťanskom informačnom centre, v hoteli Magnólia, v Kultúrnom dome CVČ Drahovce, ako aj v priestoroch materských a základných škôl Piešťan a okolia. Pripravené sú stretnutia s autormi, ilustrátormi, rozhlasovými tvorcami a vydavateľmi kníh, besedy, tvorivé dielne, vernisáže výstav           a divadelné predstavenia.

Festival začne  v utorok 17. mája o 14.00 h v piešťanskom Dome umenia programom Smajlioriešok (Koncert Trpaslíkov z RTVS s ich obľúbenými Smajlihitmi). Tento program je určený deťom z materských a základných škôl z Piešťan a okolia.

Slávnostné otvorenie festivalu sa uskutoční v ten istý deň o 19.00 h podujatím Orieškolandia (v priestoroch Kursalonu). Súčasťou tohto večera bude predstavenie súťažných titulov, ich autorov, ale aj festivalových podujatí a ich účastníkov. Zároveň tu bude odovzdaná Zvláštna cena Rozhlasu a televízie Slovenska. Cena je určená osobnosti, ktorá svojím celoživotným dielom výrazne ovplyvnila rozhlasovú dramatickú tvorbu pre deti. Ocenenie si z rúk zástupcu RTVS prevezme významný slovenský herec Richard Stanke. Dozvieme sa tu aj meno laureáta Zvláštnej ceny Literárneho informačného centra, ktorá je určená autorovi v oblasti detskej tvorby za významný umelecký prínos.

V predvečer záveru festivalu vo štvrtok 19. mája o 19.00 h na slávnostnom galavečeri nazvanom Rozlúsknuté... budú slávnostne vyhlásené výsledky súťaže a odovzdané ceny tvorcom víťazných titulov. Autorom tohtoročnej Ceny Zázračný oriešok pre víťazov jednotlivých kategórii i celého vizuálu festivalu je mladý slovenský ilustrátor Bystrík Vančo, ktorý svoju tvorbu predstaví spolu s tvorbou ilustrátorky Daniely Olejníkovej aj na výstave         s názvom Obrázky kúzelné i hávedné v priestoroch mestskej knižnice.

Na galavečeri vystúpi hudobný hosť Marián Čekovský.

Festival vyvrcholí v piešťanskej knižnici v piatok 20. mája vyhodnotením celoslovenskej výtvarnej súťaže pri príležitosti 90. výročia rozhlasovej rozprávky a záverečným divadelným predstavením.

Dovidenia na Zázračnom oriešku 2016!