Literárny svet opustil Jozef Pavlovič

Dátum oznamu: 14. 10. 2020

Jedenásteho októbra vo veku 86 rokov nás navždy opustil spisovateľ Jozef Pavlovič, autor desiatok kníh pre deti.

Rodák z Veľkých Kostolian zmaturoval na gymnáziu v Piešťanoch, absolvoval Vysokú školu pedagogickú v Bratislave a do roku 1981 pôsobil ako stredoškolský profesor na gymnáziu v Trenčíne. Od tohto roku sa venoval iba literárnej tvorbe. Bol autorom prózy pre deti i dospelých, scenárov k bábkovým hrám a televíznych večerníčkov. Venoval sa i prekladu detskej literatúry z angličtiny a poľštiny, tvorbe učebníc a šlabikárov pre deti.

Jozef Pavlovič navštívil niekoľko krát aj našu knižnicu, jedným z najpamätnejších momentov bola jeho prítomnosť na Dňoch detskej knihy v roku 2001. Po besede s čitateľmi v ZŠ na Banke do našej kroniky napísal: „Každý robí niečo, ja lovím slová, ale aj milé zážitky a také sú aj tieto z piešťanskej knižnice“. 

Pánovi spisovateľovi ďakujeme za všetky slová a texty, ktoré budú navždy tešiť nielen detské duše. Zaspomínajte si na neho pri listovaní v knižkách, ktoré napísal – v našej knižnici je ich naozaj neúrekom (Slováci a slová, O lese veselo, Bravčekovia mravčekovia, Cingi-lingi, Lienka Anulienka a mnohé ďalšie).
Newsletter
Detská knižnica