M. R. Štefánik v ilustráciách Martina Kellenbergera / výstava

Dátum oznamu: 08. 09. 2022

Milan Rastislav Štefánik chcel byť v detstve vynálezcom, meteorológom, fotografom, spisovateľom, organistom, hvezdárom. Hvezdárom sa po rokoch štúdia stal, no nikdy nechcel byť vojakom, dôstojníkom. Nakoniec sa stal generálom letectva. Asi preto, že z lietadla je najbližšie k oblohe. Milan Rastislav Štefánik mal po celý život oči plné oblohy.

Výstava M. R. Štefánik v ilustráciách Martina Kellenbergera prezentuje kreslenú podobu príbehov zo žiackych rokov Milana Rastislava Štefánika. Významný slovenský ilustrátor a akademický maliar Martin Kellenberger tak svojimi jemnými realistickými ilustráciami doplnil detskú knihu Jaroslava Rezníka Oči plné oblohy, ktorá má snahu aspoň čiastočne odpovedať na mnohé otázky spojené s neskorším životom nášho národného hrdinu.

Kde a ako sa formovalo jeho hlboké národné povedomie? Kde sú korene jeho neskoršieho záujmu o hvezdárstvo, letectvo, meteorológiu, vynálezcovstvo? Kde sú pramene jeho charakterových vlastností ako pracovitosť, húževnatosť, vytrvalosť, trpezlivosť, skromnosť, láskavosť, citlivosť?

Výstava je doplnená aj množstvom kníh o živote a pôsobení Milana Rastislava Štefánika. Inštalovaná je v priestoroch Oddelenia pre dospelých čitateľov a potrvá do 30. septembra.

Srdečne Vás pozývame!
Newsletter
Detská knižnica