Spomienka na Milana Lasicu

V nedeľu 18. júla 2021 nás navždy opustil obľúbený komik, herec, spevák, dramatik, prozaik, textár a režisér Milan Lasica. Vo veku 81 zomrel počas výročného koncertu s Bratislava Hot Serenaders. Nezabudnuteľný člen dvojice, ktorú tvorili s Júliusom Satinským, za svoju všestrannú vynikajúcu umeleckú činnosť získal viacero ocenení: Krištáľové krídlo za celoživotné dielo (1997 spoločne s J. Satinským), Medailu za zásluhu I. stupňa od prezidenta Českej republiky Václava Havla (2003), od prezidenta SR Ivana Gašparoviča Pribinov kríž II. triedy za významné zásluhy v oblasti kultúry (2005), Cenu Dominika Tatarku za knihu Bodka (2008), ako aj európsku cenu Trebbia za tvorivú činnosť (2014).

Milan Lasica niekoľkokrát navštívil aj našu knižnicu. Naposledy sme sa z jeho prítomnosti tešili 28. marca 2017, keď v príjemnej atmosfére spolu s Marekom Ormandíkom odprezentovali svoju knihu Piesnenie. Pri tejto príležitosti nám v krátkom rozhovore povedal aj pár slov o jeho vzťahu ku knihám: „Boli časy, keď som bol malý chlapec, tak na Vianoce som ako darček od Ježiška dostával väčšinou knihy. Vždy som sa veľmi potešil. Takže som zvyknutý, odkedy viem čítať, sa s knihami trošku tak maznať.“

Zaspomínať na legendu slovenského humoru si môžete nielen pri televíznych obrazovkách, ale i pri jeho knihách: Bolo nás jedenásť (1985), Piesne o ničom (1989), Piesne a iné texty (2003), Nečakanie na Godota (s J. Satinským, 1968), Bodka (2007), Piesnenie (2016), atď.