obrázok

Horanský Filip (1993)

Narodený
07. 01. 1993, Piešťany

Pôsobnosť
Piešťany

Typ autority
Piešťanský tenista, nositeľ ocenenia Najlepší športovec mesta Piešťany, juniorský majster Európy.

Citácia
Fotografia je z archívu Filipa Horanského. Autor textu: Štefan Gregorička

Životopis
Filip začínal s tenisom v Piešťanoch. Pod vedením trénera Aladára Oláha dosiahol niekoľko výborných výsledkov. V roku 2007 sa stal v Ostrave spolu s Partlom v štvorhre majstrom Európy do 14 rokov, v roku 2009 bol členom bronzového družstva Slovenska na MS v španielskej Granade. Na ME juniorov v Moskve získal v roku 2010 zlatú medailu v dvojhre a na premiérovej Olympiáde mládeže v Singapúre si spolu s Kovalíkom vybojoval v štvorhre bronzovú medailu. V roku 2011 vyhral na Australian Open s Kovalíkom štvorhru juniorov. Ďalej vyhral dvojhru na turnaji najvyššej kategórie v Miláne, dva turnaje ITF v Piešťanoch a v Juhoafrickej republike. Prebojoval sa do semifinále na juniorskom US Open a Wimbledone vo štvorhre, štvrťfinalista juniorského US Open vo dvojhre. Je trojnásobným víťazom celoslovenskej ankety Tenista roka v kategórii juniorov a viacnásobný najlepší športovec Piešťan.
Najväčšie úspechy: juniorský majster Európy v štvorhre, bronzový z MS družstiev a OH mládeže v Singapúre. Viacnásobný majster Slovenska v mládežníckych kategóriách, Najlepší tenisový junior SR, v juniorskom svetovom rebríčku mu patrila tretia priečka.
Filip Horanský potvrdil na turnaji ITF kategórie Futures v rakúskom Welse v júli 2017 pozíciu jednotky podujatia. Bol to jeho deviaty singlový titul na mužskom okruhu ITF, druhý v roku 2017. V roku 2018 získal v nemeckom Meerbuschi svoj prvý challengerový titul a po prvý raz v kariére sa prebojoval do druhej svetovej stovky rebríčka.

Newsletter
Detská knižnica