obrázok

Horňák Ján (1954 - 2021)

Narodený
04. 10. 1954, Piešťany

Dátum a miesto úmrtia
19. 11. 2021, Bratislava

Pôsobnosť
Piešťany

Typ autority
Motocyklový pretekár, organizátor pretekov veteránov, zberateľ historických vozidiel.

Životopis
Takmer dve desiatky rokov jazdil na motokárach, stal sa trojnásobným majstrom Slovenska, päť rokov reprezentoval Československo v zahraničí. Po ukončení športovej kariéry sa začal venovať historickým vozidlám - veteránom. Má vlastnú zbierku historických vozidiel, ktoré sám rekonštruuje. Je dlhoročným organizátorom pretekov veteránov Concours d´elegance – Piešťanské zlaté stuhy, ktorých sa zúčastňujú milovníci historických vozidiel z celého sveta. V Moravanoch nad Váhom postavil múzeum historických vozidiel. Piešťany reprezentuje aj na rôznych medzinárodných podujatiach (napr. oslavy vylodenia Spojencov v Normandii a pod.).
V máji 2018 mu primátor Piešťan odovzdal ocenenie Filantrop roka 2017 za "organizáciu prehliadok historických vozidiel – Zlaté stuhy aj napriek neľahkým podmienkam". Je spoluautorom knihy Od Zlatých stúh po svetovú rally, ktorá na vyše troch stovkách strán prezentuje fotografie automobilov, ktoré sa zúčastnili Zlatých stúh aj FIVA World Rally 2016.
V roku 2022 mu bola udelená in memoriam CENA PRIMÁTORA MESTA PIEŠŤANY ZA ROK 2021 - Kultúrny počin roka za zorganizovanie 28. ročníka podujatia Piešťanské Zlaté stuhy - Concours d´ Élégance. Ján Horňák napriek neistote doby i so zdravotnými problémami zorganizoval so svojimi spolupracovníkmi veľkolepý 28. ročník Zlatých stúh - Concours d´ Élégance s medzinárodnou účasťou. Cenu prebrala jeho dcéra Kata Sedlak.

Odkazy

Ocenenia
Cena mesta Piešťany
Newsletter
Detská knižnica