Grape Festival

Typ podujatia
festival, koncert

UsporiadateľGrape Agency

Popis
Grape Festival je medzinárodný hudobný open-air festival, ktorého história sa v Piešťanoch píše od roku 2010, kedy sa počas dní 13. – 14. augusta konal na piešťanskom letisku po prvýkrát.
Prvý ročník festivalu sa mal pôvodne konať v Pezinku, avšak pár mesiacov pred zahájením sa musel nútene presťahovať do Piešťan. Napokon sa toto riešenie ukázalo ako veľmi dobré, nakoľko z pôvodne malého festivalu sa už prvým ročníkom vďaka silným zahraničným interpretom stal, na slovenské pomery, festival väčší.
Druhý ročník (12. – 13. august 2011) sa konal už definitívne na piešťanskom letisku. Festival po úspechu z predchádzajúceho roka pritiahol ešte viac návštevníkov (7000), a to aj vďaka opäť zaujímavým interpretom. Pribudli ďalšie pódiá, výtvarníci, divadlo, čím sa festival stal multikultúrnym.
Tretí ročník (10. – 11. august 2012) po prvýkrát zaviedol nepovinný dresscode. Grape Festival získal generálneho partnera O2, ktorý pomohol posunúť kvalitu festivalu o kus ďalej. Festivalu sa podaril aj medzinárodný úspech - dostal sa medzi desať najlepších malých festivalov v Europe Festival Awards. Úspechy pokračovali aj z hľadiska návštevnosti, ktorá presiahla 8000 návštevníkov.
Štvrtý ročník Grape Festivalu (9. – 10. august 2013) poznamenalo extrémne počasie, kvôli ktorému museli byť hneď v prvý deň bez náhrady zrušené niektoré koncerty. Ďalšie kapely na piatich pódiách však návštevníkom všetko vynahradili. Vylepšili sa gastro služby, pribudla zóna so zdravšou stravou, rozšírili sa mimohudobné aktivity.
V roku 2014 (15. – 16. august) oslávil festival prvé malé jubileum a piaty ročník bol považovaný za dovtedy najúspešnejší. Na skrášlení areálu sa svojimi návrhmi stavieb podieľali študenti STU, s ktorými organizátori nadviazali spoluprácu. Festival sa opäť prebojoval medzi desať najlepších malých festivalov v Európe. Prvýkrát bolo vypredané, kapacita 10000 sa naplnila v sobotu podvečer.
Grape Festivalu sa počas relatívne krátkej doby podarilo dostať medzi špičku festivalov s medzinárodnou účasťou konajúcich sa na Slovensku. Do Piešťan priniesol popri domácich interpretoch svetové hviezdy zvučných mien, okrem iného napríklad Röyksopp (DK), The Subways (UK), Parov Stellar Band (AT), Interpol (USA), Hurts (UK), The Wombats (UK), Marina & The Diamonds (UK), Bloody Beetroots (IT), Morcheeba so spreváčkou Skye Edwards (UK), Example (UK), Blood Red Shoes (UK), Modestep (UK), Crystal Fighters (ES/UK), Dub FX (AUS), Citizens (UK), Editors (UK), La Roux (UK), Bombay Bicycle Club (UK), Klaxons (UK), Gesaffelstein (FR), Palma Violets (UK), Flux Pavillon (UK), Wilkinson (UK), Rangeklods (DK) a mnoho ďalších.

Newsletter
Detská knižnica