Koho by to napadlo, že má myš své letadlo? aneb Jak se dělá dětská televizní tvorba
/ prezentácia, pre deti

20. 05. 2016 o 10.00 h Cirkevná spojená škola (Základná škola sv. Márie Goretti)

Ako vzniká detská televízna tvorba
Festival Zázračný oriešok je síce veľmi úzko spojený s rozhlasom, ale prináša nám rozprávky v rôznych podobách – knižnej, rozhlasovej, dramatickej i televíznej.
Televízia je naším každodenným spoločníkom a preto tu nemôžu chýbať programy pre deti. Česká televízia spustila v roku 2013 webovú stanicu Déčko (www.decko.cz)
Na stránke Déčka je uvedená nasledovná charakteristika:
Déčko – dosť dobrá, dôležitá doména dodávajúca deťom denne dobré darčeky + ďalšie dobroty. Je to „webové ihrisko“ a zároveň program Českej televízie pre deti, ale aj pre dospelých, ktorí z detstva nikdy nevyrástli.

Televízia Déčko kladie dôraz na pôvodnú tvorbu. Jeden z jej veľmi plodných autorov je Bedřich Ludvik, známy český spisovateľ, dramaturg, textár, skladateľ, scenárista a režisér. A práve jeho budeme môcť počas festivalu Zázračný oriešok stretnúť osobne.
V piatok 20. mája 2016 o 10.00 h v priestoroch Cirkevnej spojenej školy v Piešťanoch nám osobne predstaví svoju tvorbu v programe Koho by to napadlo, že má myš své letadlo? aneb Jak se dělá dětská televizní tvorba.

Rodák z českého Šumperka Bedřich Ludvík je všestranne tvorivou osobnosťou – pôsobí ako dramaturg, scenárista, režisér, spisovateľ, textár i hudobný skladateľ.
V Českej televízii sa ako dramaturg podieľal na mnohých inscenáciách, ako aj celovečerných filmoch (Amerika, Výchova dívek v Čechách, Kytice). Je autorom knižných publikácií (Stromy se na nás dívají, Zpět k pramenům, Pohádky pro otce a matky) i dokumentárnych seriálov (Rozhlédni se, člověče, Paměť stromů, Praha, město věží, Kus dřeva ze stromu), na ktorých sa okrem scenára, réžie a námetu podieľal aj ako autor hudby.
V súčasnosti aktívne spolupracuje s ČT :D - detskou stanicou Českej televízie, ktorá ponúka pestrý a multižánrový program pre deti od 4 do 12 rokov. Jeho súčasťou sú hrané a animované filmy a rozprávky, zábavné vzdelávanie, pravidelné magazíny, súťažné a zábavné programy, denné správy i relácie o športe.
Deťom z filmového krúžku na piešťanskej cirkevnej škole Bedřich Ludvík prezradí mnoho zaujímavostí zo zákulisia televíznej tvorby a zároveň predstaví svoj nový televízny seriál pre deti s názvom Myš a letadlo.

Usporiadateľ: Mesto Piešťany, Mestská knižnica mesta Piešťany, RTVS

Súvisiace akcie

Súvisiace osobnosti

Newsletter
Detská knižnica