obrázok

ZÁZRAČNÝ ORIEŠOK 2018
/ festival, podpora čitania, významné podujatie, pre deti

04. 01. 2018 - 15. 08. 2018 (Mestská knižnica Piešťany, Piešťanské informačné centrum, Elektrárňa Piešťany, Dom umenia Piešťany, Magna Gallery, Žiwell, Hotel Park, Hotel Magnólia, Kultúrny dom - CVČ Drahovce, MŠ E.F. Scherera, MŠ Moravany nad Váhom, ZŠ Moravany nad Váhom, ZŠ Krakovany, ZŠ Banka, ZŠ Holubyho, ZŠ Brezová, Rakovice, Vrbové, Chtelnica)

Kniha v rozhlase - rozhlas v knihe

Mesto Piešťany, Mestská knižnica mesta Piešťany a RTVS organizujú v dňoch 22. – 25. mája 2018 X. ročník festivalu rozhlasových rozprávok ZÁZRAČNÝ ORIEŠOK 2018. Kniha v rozhlase – rozhlas v knihe.

Záštitu nad festivalom prevzalo Ministerstvo kultúry SR, veľvyslankyňa Českej republiky na Slovensku Livia Klausová a predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič.

Hlavným cieľom festivalu je prezentácia, súťažná konfrontácia rozhlasovej dramatickej tvorby a bezprostredné stretnutie tvorcov s poslucháčmi rozhlasových rozprávkových hier, rozhlasových večerníčkov a hier pre deti (veková skupina 6 -14-ročných detí), ich rodičmi, pedagógmi a knižničnými pracovníkmi, vytvorenie spätnej väzby a získanie poslucháčskych hodnotiacich názorov na 18 súťažných titulov, ktoré vznikli na základe konkrétnej literárnej predlohy. Súťažné tituly budú hodnotiť dve poroty: detská a odborná.

Súčasťou X. ročníka festivalu bude množstvo sprievodných podujatí, ktoré budú prebiehať nielen na území mesta, ale i v jeho okolí: stretnutia s tvorcami rozhlasových i animovaných rozprávok a ich literárnych predlôh, tvorivé dielne s poprednými slovenskými ilustrátormi, divadelné predstavenia, Trpaslícka Smajliceda, výstavy a ich vernisáže, vyhodnotenie celoslovenskej výtvarnej súťaže venovanej Pavlovi Dobšinskému a Božene Němcovej a ďalšie.

Počas festivalu sa udeľuje i dve mimoriadne ceny. Prvou je Zvláštna cena RTVS pre výraznú rozhlasovú a umeleckú osobnosť, ktorá svojím celoživotným dielom ovplyvnila rozhlasovú dramatickú tvorbu pre deti (získala ju herečka Táňa Pauhofová). Druhým mimoriadnym ocenením je Zvláštna cena Literárneho informačného centra - Cena Márie Ďuríčkovej autorovi v oblasti detskej tvorby za významný umelecký prínos. Jej laureátom sa stal Tomáš Janovic.
Autorkou hlavnej ceny X. ročníka festivalu Zázračný oriešok, ako aj cien pre víťazov je významná slovenská ilustrátorka Katarína Ilkovičová.

Číslo ročníka
X.

Usporiadateľ: Mesto Piešťany, Mestská knižnica mesta Piešťany, Rozhlas a televízia Slovenska

Finančná podpora podujatia: S finančnou podporou Fondu na podporu umenia

Súvisiace akcie

Súvisiace osobnosti

Súvisiace korporácie

Newsletter
Detská knižnica