Pauhofová Táňa (1983)

obrázok

Typ autority
slovenská rozhlasová, divadelná a filmová herečka, členka Činohry SND

Životopis
S umeleckou kariérou začínala ako 7-ročná, v detskom rozhlasovom súbore. Účinkovala v rozprávkovej hre Zlatý kľúčik a ďalšiu detskú rolu stvárnila v rozprávkovej hre Ch. Nostlingerovej Róza, domáce strašidlo. Na televíznej obrazovke debutovala o rok neskôr (v r. 1995) v televíznom seriáli Škriatok. Vďaka tomu, že pred štúdiom práva dala prednosť hereckej dráhe, máme možnosť tešiť sa z jej hereckého umenia v divadle, filme, televízii aj v rozhlase. Je skvelé, že Táňa Pauhofová, jedna z popredných herečiek SND a najznámejších filmových herečiek, nositeľka najprestížnejších divadelných a filmových ocenení, laureátka ceny Krištáľové krídlo a OTO, si vždy nájde čas aj na "neviditeľnú" prácu v rozhlase. A tak v rozhlasovom archíve sú desiatky titulov monologických rozprávok, rozprávkových hier a hier pre deti, v ktorých účinkovala. Od tých prvých, kde hrala detské roly, cez krásne dievčenské postavy napr. v Strindbergovej Labutienke alebo v Balzacovi a malej čínskej krajčírke od Dai Sijieho, až po hry z ostatných rokov, ako je napríklad Snehulienka podľa scenára Daniela Heviera alebo Katarínka Istotová podľa románu Patricka Modiana.
Jej hlas sme viackrát počuli aj zo súťažných rozhlasových rozprávok na festivale Zázračný oriešok (Štyria škriatkovia a víla - ZO 2010; Snehulienka - ZO 2016; Dobrý sluha zlý pán - ZO 2018).
Na jubilejnom X. ročníku festivalu Zázračný oriešok jej bude udelená Zvláštna cena Rozhlasu a televízie Slovenska. Táto cena je určená výraznej rozhlasovej umeleckej osobnosti, ktorá svojím celoživotným dielom výrazne ovplyvnila rozhlasovú dramatickú tvorbu pre deti.

Odkazy

Ocenenia
Zvláštna cena Rozhlasu a televízie Slovenska
Krištáľové krídlo v kategórii Divadlo a audiovizuálne umenie
Newsletter
Detská knižnica