Šašek Miroslav (1916 - 1980)

Typ autority
Maliar, ilustrátor a spisovateľ

Životopis
Český maliar, ilustrátor a spisovateľ. Väčšinu života prežil v emigrácii (v Paríži a Mníchove kde niekoľko rokov pracoval v rádiu Slobodná Európa) a na cestách po celom svete. Je autorom ilustrovaných sprievodcov po svetových metropolách a štátoch určených pre deti a mládež.
Narodil sa v Prahe na Žižkove. Študoval na ČVUT v Prahe (škola architektúry a škola kreslenia a maľovania u prof. Oldřicha Blažíčka). V rokoch 1938 a 1939 podnikol študijné cesty do Anglicka, Francúzska, Nemecka, Belgicka, Holandska, Anglicka a Škótska.
V 30. a 40.-tych rokoch ilustroval množstvo kníh, kreslil karikatúry a vtipy do Slobodného slova, Českého slova a Večerníka, bol stálym spolupracovníkom nedeľnej prílohy Českého slova „Kvítko“, venoval sa aj grafickej úprave niekoľkých týždenníkov.
V roku 1947 odišiel do Paríža, kde začal študovať na Ecole des Beaux Arts, dokončoval ilustrácie pre české vydanie Chevallierových Zvonokosov. Začal tu kresliť aj turistického sprievodcu mestom pre deti, ktorý však ostal v prípravnej fáze. Po februári 1948 emigroval. V Paríži sa tri roky pokúšal živiť ako grafik a architekt.
V rokoch 1951 – 1957 pôsobil v rádiu Slobodná Európa v Mníchove, najprv ako produkčný spolupracovník, vzápätí ako hlásateľ, herec, recitátor a spevák. Pre Slobodnú Európu kreslil aj obrázky na letáky, ktoré boli v 50. rokoch prostredníctvom balónov dopravované na územie Československa. Spolupracoval aj s exilovými časopismi a vydavateľstvami, je autorom grafických úprav, obálok a ilustrácií mnohých titulov.
V roku 1956 strávil niekoľko mesiacov v Bruggách a na jeseň v roku 1957 sa vrátil do Paríža k prerušenej práci na turistickom sprievodcovi pre deti. V Mníchove mal v tomto roku výstavu obrazov.
Kniha This is Paris so Šaškovými ilustráciami a textom vyšla v roku 1959 v Londýne, čoskoro i v New Yorku. Nasledovali knihy o Londýne, Ríme, New Yorku, Edinburgu, Mníchove, Benátkach, San Franciscu, Izraeli, myse Cape Canaveral, Írsku, Hongkongu, Grécku, Texase, OSN, Washingtone D.C., Austrálii a historickej Británii. Knihy z rady This is boli preložené do mnohých jazykov a v zahraničí vychádzali v desaťtisícových nákladoch. Autorovi priniesli niekoľko ocenení, podľa štyroch z nich boli natočené filmy, motívy z Šaškových ilustrácií sa objavili aj na pohľadniciach, plagátoch a úžitkových predmetoch.
Okrem ilustrovaných sprievodcov po mestách a krajinách Šašek vydal ďalšie dve autorské knižky - Stone is not Cold a Mike and the Modelmakers. Niekoľko ďalších titulov ilustroval. Pre rádio Slobodná Európa v 60. rokoch pravidelne písal a nahovoril fejtóny a postrehy z ciest po svete.
Miroslav Šašek maľoval aj počas práce na knihách a v posledných pätnástich rokoch života usporiadal niekoľko výstav svojich obrazov v Nemecku, Švajčiarsku, Veľkej Británii, Austrálii a USA.
Zomrel 28. mája 1980 vo Wettingene pri Zürichu.

Odkazy

Newsletter
Detská knižnica