Lumír a Jožko. Dve knižky o mede
/ výstava, pre deti
21. 10. 2020 - 23. 04. 2021 Mestská knižnica mesta Piešťany
Výstava ilustrácií a veľkoplošných objektov českej ilustrátorky Anety Františky Holasovej a slovenskej ilustrátorky Simony Čechovej z kníh Lumír včelaří a Včelár Jožko.
Výstava je súčasťou projektu Keď čítanie je čtení XII.
Koncepcia výstavy vychádza z dvoch kníh o mede, v ktorých autorky prerozprávajú svoj životný príbeh a spomienky na detstvo strávené u starých rodičov pri včelách. Aneta Františka Holasová cez medvedie mláďa Lumíra a Simona Čechová cez postavu, možno ježka, alebo krtka Jožka. Zároveň tým jedinečným spôsobom vzdávajú hold rodinnej tradícii včelárstva, ktorá sa dedí z generácie na generáciu. Výstava má náučný charakter a sprevádza návštevníka celým rokom včelára, cez jeho typické činnosti, prakticky od jari (dokrmovanie, napájanie, nasadzovanie medníkov, rojenie), cez leto (medobranie), jeseň (snímanie medníkov, ochrana včelstva, kŕmenie, zazimovanie), zimu (počúvanie včelstva) až po výrobu medoviny a pečenie medovníčkov.
Expozícia pozostáva z ilustrácií a veľkoplošných objektov z kníh Včelár Jožko od Simony Čechovej a Lumír Včelaří od Anety Františky Holasovej a artefaktov, ktoré sú súčasťou každej včelárskej výbavy (klobúk, rukavice). Súčasťou výstavy je aj výstavka z tvorby oboch ilustrátoriek.
Prvá časť výstavy je venovaná príbehu rodinnej včelárskej tradície cez včelára Jožka. V pustej doline žije smutný Jožko. Neteší ho nehostinná príroda, v ktorej žije a samota. Všetko sa ale zmení, keď k nemu zablúdi roj včiel. Jožko sa o včely začne starať, zmajstruje im úľ, založí záhradku, po nociach študuje knihy o včelárstve a cez deň pozoruje svoje nové usilovné susedky včielky, aby sa o nich čo najviac naučil. Okolie chalúpky sa ako zázrakom premení na čarovnú krajinu, ktorá priláka aj nových obyvateľov a tak Jožko už nie je sám a zistí, aké príjemné je o niekoho sa starať a mať sa s kým o čo podeliť. Jožko nás tiež poučí, čo taká starostlivosť o včely obnáša, prezradí svoj tajný recept na medovinu a neostanú obostreté záhadou ani všetky tie pračudesné pomôcky, ktoré včelári používajú pri práci.
V druhej časti výstavy medvedie mláďa Lumír prerozpráva príbeh autorky a tradície včelárstva v jej rodine. Autorka si takto v obrazoch spomína na detstvo strávené u starých rodičov, na samote pri lese, pri včielkach a téma včiel a včelárstva vlastne dotvára príbeh detstva autorky. Medveď Lumír je reálnou postavou, skutočným medveďom, ktorý po nociach obchádzal včelín. Lumír zdedí po svojom starom otcovi včely a postupne sa naučí o ne starať tak, aby z neho jedného dňa vyrástol skúsený a šikovný včelár. So starostlivosťou o včelstvo mu s láskou pomáha obetavá a trpezlivá babička. Lumír nás postupne sprevádza celým rokom včelára. V priereze ročných období od jari až po medobranie a kontrolu včelstva v zime. S dôrazom na typické činnosti včelára a len tak mimochodom nám objasní odkiaľ berú včely med, akými vývinovými štádiami prechádza včela, aký je jej životný cyklus, či ako môžeme využívať vosk a propolis, alebo si upiecť voňavé perníčky.
Obrázkové dielničky k výstave, ktoré si môžete tvoriť podľa fotonávodu aj doma, nájdete v Menu / Knižnica Online / Zaži si svoju knižnicu /Obrázkové dielničky.
Usporiadateľ: Mestská knižnica mesta Piešťany
Finančná podpora podujatia: Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín - KULTMINOR.