obrázok

Filip Horník / temperová ilustrácia
/ výstava

10. 05. 2021 - 10. 06. 2021 Mestská knižnica mesta Piešťany

Výstava ilustrácií slovenského výtvarníka Filipa Horníka z kníh Romana Brata Stratený kráľ a Zuzana Boďovej Dinosaury na dobrú noc.

Ilustrácia, podobne ako mnoho iných médií, sa vplyvom neustáleho technického pokroku stáva čistým remeslom. Žiarivé farby sa dajú dosiahnuť bez zdĺhavého miešania farieb v plastovom kelímku, či na sololitovej palete. Ku krásnej kresbe stačí bystré oko, šikovná ruka a jediný nástroj - tablet.
Autorovým zámerom v tejto výstave je však návrat k pôvodným technikám. Základom detskej ilustrácie kedysi dominovali vodou riediteľné farby a to najmä tempera. Na tridsiatich dvoch originálnych maľbách môžete pozorovať zápas autora s týmto médiom.
Alchýmia, ktorá sa skrýva za pôvodnými technikami, je niečím magickým, čo sa dá nahradiť iba veľmi ťažko. Hrúbka farebného nánosu, neplánovaná machuľa či zvyšky stopy po ceruzke sú vzácnymi komponentmi, ktoré vnášajú do ilustrátorského remesla niečo čarovné - nenahraditeľné.
Ilustrácie v tejto kolekcii boli namaľované v rokoch 2018-2019 pre knihy Stratený kráľ od Romana Brata pre vydavateľstvo IKAR a Dinosaury na dobrú noc od Zuzany Boďovej pre vydavateľstvo ERAD.

Usporiadateľ: Mestská knižnica mesta Piešťany

Finančná podpora podujatia: Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ktorý je hlavným partnerom projektu Zaži knihu.
Newsletter
Detská knižnica