obrázok

Vanda Mesiariková / Neighourhood with the view
/ výstava

21. 07. 2021 - 29. 08. 2021 Flatgallery Piešťany

Výstava Neighourhood with the view Vandy Mesiarikovej.

Vanda Mesiariková pochádza a žije v Prievidzi. Fotografii sa aktívne venuje od roku 2009, od roku 2015 profesionálne ako freelance fotografka. Absolvovala kurz na Akadémii Kreatívnej Fotografie v Bratislave kde neskôr pôsobila ako lektorka. Ďalšie znalosti nadobudla počas výuky na Inštitúte výtvarnej a reklamnej fotografie Photogenia v Brne. Vo voľnej tvorbe ju zaujíma priestor a život na periférii a otázka identity. Vystavovala samostatne a aj skupinovo, je držiteľkou ceny Slovak Press Photo 2019.

Magicko-realistická esej o jednom sídlisku

Fotografie reflektujú pohľad miestnych na priestor, v ktorom žijú. V realizovanej ankete uvádzajú, že by za nič na svete nevymenili napríklad farbu paneláka, výhľad, zeleň či pokoj svojho sídliska. Vypracovaná séria sídliskových krajiniek a zátiší pomocou bizarnej metódy osvetlenia má spochybniť realitu a vytvoriť akýsi poetický moment v priestore a čase. Zámerne nachádzam typické sídliskové zátišia a otvorene priznávam dočasne použité svetelné inštalácie. Súbor bol vypracovaný v rámci projektu Almázia Štiavnica - Mesto kultúry 2019.

Vanda Mesiariková

Fotografia Vandy Mesiarikovej sa v posledných rokoch pre mňa stáva fenoménom v Slovenskej fotografickej oblasti . Jej precíznosť jemnosti práce so svetlom prechádzajúcej do výtvarnosti samotnej fotografie ma núti zastaviť sa a nechať sa vtiahnuť do Vandinho “imaginárneho” sveta. Nasvietením objektov farbou bravúrne potláča rozmanitosť nášho životného prostredia a zároveň nám odpovedá na otázku “ako by vyzeral svet, keby mal iné farby“. Ukazuje nám, že v jednoduchosti je krása, poukazuje na objekty, ktoré si ako ľudia už bežne nevšímame a stávajú sa pre nás rutinou. Práve pre tento moment je pre mňa fotografia Vandy výnimočná. Vizuálne zachytáva a zhmotňuje predstavy mnohých z nás. Vytvára svet okolo nás krajším, čo samotné vypovedá o autorke a jej pristupu k našej planéte a možnej predstave o inom, viditeľnom ľudskom "svete!

Kata Sedlak, kurátor výstavy

Dom, v ktorom sídli galéria bude v neónových plameňoch!

Výstava je súčasťou OFF Bratislava 2020, ktorá bola preložená z pandemických dôvodov na tento rok.

Usporiadateľ: Flatgallery Piešťany

Newsletter
Detská knižnica