obrázok

Letné ateliéry Andreja a Martina Augustínovcov
/ výstava

27. 07. 2021 - 31. 08. 2021 Magna Gallery - galéria plná energie

Autori v týchto letných dňoch predstavujú svoju najnovšiu tvorbu z ich letných ateliérov. Prinášajú návštevníkom galérie zmes chutí a vôní, tajomných prímesí farieb ukrytých do obrazov, grafík, ilustrácií a znovuobjavenej umeleckej keramiky z modranskej Majoliky. Nie tak často prichádzajú autori so svojou tvorbou pred verejnosť. A v týchto dňoch ich najnovšiu tvorbu predstavuje MAGNA GALLERY v Piešťanoch. Je odzrkadlením ich vnútornej ozveny na všetko oklolo nás. Všetkého čoho sa autorov dotklo a oni to spracovali vo svojich dielach. Tvorbu z letných ateliérov bratov Augustínovcov si môžete pozrieť do konca augusta 2021.

ANDREJ AUGUSTÍN

sa narodil 16. 4. 1964 v Bratislave.

V 60-tych rokoch spolu s bratom Martinom vyrastali v umeleckej atmosfére, kde byt bol súčasne aj ateliérom ich mamy, známej slovensko-moravskej umelkyni Boženy Augustínovej. Často k nim chodili na návštevy umelci, navštevovali galérie a múzeá. Svet umenia mi doslova učaroval. V 70-tych – 80-tych rokoch – Andrejove očarenie umením pokračovalo a logicky išiel študovať do grafického ateliéru na bratislavskej ŠUP-ke. Po maturite padlo rozhodnutie v štúdiu pokračovať v Prahe na legendárnej Vysokej škole umeleckého priemyslu v ateliéri plagátu a grafického dizajnu. Andrej si Prahu zamiloval na celý život a v roku 1993 sa do nej na osem rokov vrátil so svojou rodinou. Bolo to obdobie nástupu reklamných agentúr a v tomto svete začal intenzívne pracovať. Neopustil ale ani svet výtvarného umenia a spolupracoval aj s knižnými a printovými vydavateľstvami. Z tohto obdobia pochádza veľa ilustrácií kníh. Dodnes som 17 kníh pre deti aj dospelých. Koncom 90. rokov v centre Prahy otvoril rodinnú galériu Eniky Beniky, v ktorej prezentoval aj slovenskú výtvarnú tvorbu. V roku 2001 s rodinou sa rozhodol vrátiť s rodinou domov do rodnej Bratislavy a začal opäť pracovať v ateliéri mamy. Výraznejšie sa venoval maľbe, pastelu a voľnej grafike technikou sieťotlače, pričom túto tvorbu často prezentoval na samostatných, ale aj kolektívnych výstavách, doma aj v zahraničí. Začal pracovať aj sa angažovať v novovzniknutom textilnom ateliéri Arttex. Táto textilná technika (maľba vlnou) ho úplne pohltila. Bol častým návštevníkom, ale aj organizátorom výtvarných workshopov na Slovensku, v Čechách, vo Francúzsku i v Slovinsku. V roku 2006 sa s bratom Martinom rozhodli organizovať medzinárodné textilné podujatie s trienálovou periódou. Podujatie s medzinárodným presahom sa volá Textile Art of Today a jeho 6. ročník aktuálne pripravuje. Podujateie putuje po prestížnych galériách na Slovensku, v Poľsku, Čechách a Maďarsku. V roku 2013 vznikla kniha s názvom Priznávam farbu, ktorá mapuje jeho 30-ročnú tvorbu. A v roku 2016 prvýkrát začal maľovať na porcelán a keramiku, týmto technikám sa intenzívne venujem dodnes.

MARTIN AUGUSTÍN

slovenský výtvarný umelec sa venuje maľbe, grafike, kresbe a knižnej ilustrácii. Absolvent Vysokej školy umeleckopriemyslovej v Prahe ešte počas štúdia absolvoval stáž na na Univerzite aplikovaných vied a umenia vo švajčiarskom Luzerne a v roku 1995 získal svoje prvé veľké medzinárodné uznanie – špeciálnu cenu na Bienále ilustrácií v Teheráne. Dlhodobo spolupracuje s vydavateľstvom IKAR a spolu s básnikom a textárom Kamilom Peterajom je autorom niekoľkých limitovaných kníh v Luxusnej knižnici. Na výstave v Magna gallery je prezentovaná aj jedna z nich Texty v Obrazoch Obrazy v Textoch. V októbri mu vo vydavateľstve Ikar vychádza prvá ucelená monografia Zrkadlo duše, ktorá mapuje jeho tvorbu od študentských čias. Obrazy Martina Augustína vlastnia o. i. známa spisovateľka a bojovníčka za ľudské práva pochádzajúca zo Somálska Waris Dirie, autorka svetového bestselleru knihy „Púštny kvet“, kanadská spisovateľka Joy Fieldingová, či generálny riaditeľ Tour de France, Christian Prudhomme. V roku 2014 si prevzal sklenenú plastiku, ktorú vytvoril Martin Augustín od vydavateľstva Ikar Dan Brown, autor bestselleru „Anjeli a démoni“. Jeho umelecká reputácia bola počas uplynulých rokov podporená viacerými účasťami na kolektívnych a individuálnych výstavách doma i zahraničí v dôležitých centrách výtvarného umenia v Prahe, Viedni, v Antverpách, Haagu, Paríži, Mexico City, New Yorku. Dielo Martina Augustína sa nachádza v majetku galerijných inštitúcií, aj v súkromných zbierkach.

Usporiadateľ: Magna Gallery - galéria plná energie

Newsletter
Detská knižnica