obrázok

Kde bolo, tam bolo...
/ výstava, pre deti

09. 11. 2021 - 15. 02. 2022 Mestská knižnica mesta Piešťany

Výstava ilustrácií Vladimíra Krála z kníh pre najmenších.
Výstava mapuje tvorbu renomovaného slovenského výtvarníka za ostatné roky v spolupráci s vydavateľstvom BUVIK. Knihy, ktoré ilustroval pre toto vydavateľstvo sú určené pre najmenších čitateľov. Obsahujú klasické rozprávky, ktoré vydavateľstvo BUVIK svojou vydavateľskou činnosťou neustále uchováva aj pre ďalšie generácie.

Obrázky Vlada Krála sú ako stvorené pre najmenších. Vynikajúco dopĺňajú text rozprávok a pokojne by mohli existovať samostatne ako obrazy. Hlavné postavičky doslova vyskakujú z ilustrácií, sú milé a pôsobia plasticky, až máme chuť si ich chytiť do ruky ako figúrky. Malé deti sa môžu tešiť, že ilustrátor vie akoby zázrakom vchádzať do ich sveta. Jeho knihy môžu čítať odpredu i odzadu, skrátka, z oboch strán nájdu rozprávku. Autor pri ilustrovaní každej knihy hľadá, čo môže byť zaujímavé, zvláštne a jedinečné. Fascinuje ho svet zvierat, ktoré štylizuje do civilného prostredia a zobrazuje ich natoľko precízne, až máme pocit, že vychádzajú z obrazu. Maliarova štylizácia sa nesie vo vtipnej atmosfére a postavy majú humorný výraz.

Aj keď ilustrácie Vladimíra Krála bezpochybne najviac potešia najmenších čitateľov, určite rozveselia aj dospelých, ktorí sa očarení originálnymi obrázkami opäť aspoň nachvíľu dostanú do svojho dávneho detstva.
Výstavu oživia sprievodné podujatia, a to komentované prehliadky, workshopy a besedy s autorom, ktoré budú uvedené v programe knižnice.

Podujatie je súčasťou festivalu českej a slovenskej tvorby Keď čítanie je čtení XIII, ktorý sa koná pod záštitou českého veľvyslanca na Slovensku Tomáša Tuhého a primátora mesta Piešťany Petra Jančoviča. Realizuje sa s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín – KULTMINOR, vydavateľstva BUVIK a Mesta Piešťany.

Výstava je sprístupnená osobám v režime OP formou individuálnych prehliadok.

Usporiadateľ: Mestská knižnica mesta Piešťany

Finančná podpora podujatia: Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín - KULTMINOR.
Newsletter
Detská knižnica