obrázok

Skutoční hrdinovia v Amazónii
/ výstava

25. 04. 2023 - 12. 05. 2023 Piešťanské informačné centrum
17. 05. 2023 - 31. 07. 2023 Mestská knižnica mesta Piešťany

„Starať sa o zdravie domorodých obyvateľov znamená zachovať Amazonský prales“ Brazílske lekárske expedície – EDS
V súčasnosti, keď sa v médiách hovorí o Amazonskom pralese, správy sa týkajú devastačného odlesňovania, nezákonného ťaženia minerálov a násilností páchaných na domorodcoch. Smutné je, že vlády štátov, na ktorých území sa Amazónia rozprestiera, konajú príliš pomaly a málo. Tento negatívny trend je, žiaľ, dlhodobý a s alarmujúcou tendenciou. Týka sa nás to? Celkom určite áno, je to predsa prírodné dedičstvo nás všetkých. Amazónia je najväčším dažďovým pralesom na svete, a teda veľkou zásobárňou vody, je vitálnym úložiskom uhlíka, čím aktívne prispieva k spomaľovaniu globálneho otepľovania. Je domovom pre viac ako 3 milióny druhov rastlín a živočíchov, ktorých veľká časť je endemická, a taktiež domovom viac ako jedného milióna domorodých obyvateľov, ktorí v ňom v úplnej harmónii dokázali nažívať po tisícročia.
Roman Nemec je nezávislý fotožurnalista a cestovateľ, píšuci o svojich skúsenostiach z ciest, kultúrach, zvyklostiach a o prírode. Viac ako 6 rokov žil v São Paule v Brazílii. Publikuje v slovenských, českých ale aj brazílskych časopisoch. Fotografiu študoval prostredníctvom akadémie Scotta Kelbyho a aktívne sa jej venuje od roku 2013. Jeho veľkým vzorom je brazílsky fotograf Sebastião Salgado.

Počas svojich ciest do Amazonského pralesa sa zoznámil s NGO Brazílske lekárske expedície- EDS, ktorí ho pozvali dokumentovať ich prácu na expedícii v apríli 2019. Táto mimovládna organizácia pozostávajúca z dobrovoľníkov poskytuje od roku 2003 chirurgické a lekárske služby domorodým obyvateľom v ich tradičnom prostredí. Majú na konte viac ako 47 expedícií, a to nielen v Amazónii, počas ktorých bolo zrealizovaných neuveriteľných 9363 chirurgických zákrokov a skoro 70 tisíc lekárskych úkonov. Aj napriek úžasnej znalosti prírodnej medicíny taký šedý zákal či pruh predstavujú pre domorodcov neriešiteľný problém, ktorý ich vyčlení zo spoločenského i pracovného života. Cestovanie za lekárom do veľkých miest je príliš náročné a zdĺhavé. EDS verí, že svojou prácou prispieva k ochrane Amazonského pralesa. Bežne sa im tiež hovorí “Ochrancovia či hrdinovia pralesa.”

Prostredníctvom vystavených fotografií sa vyberáme do stredného povodia majestátnej rieky Negro, do domorodej osady Cartucho, kde za pomoci brazílskych ozbrojených síl, letectva a vládnej organizácie FUNAI dobrovoľníci z EDS postavili mobilnú nemocnicu. „Boli to dva týždne plné náročných výkonov, strety odlišných kultúr a jazykov, ale aj bohaté na malé či veľké zázraky“, spomína Roman. Vedenie EDS vyhodnocuje úspešnosť v poradí 42. expedície do brazílskej Amazónie. Výsledky sú príjemne prekvapivé: 353 chirurgických zákrokov, 2289 lekárskych konzultácií a 6828 vyšetrení. Tieto čísla prekračujú týždenné výkony stredne veľkých až veľkých nemocníc v Brazílii. Expedícia poslúžila domorodým etnikám ako Baré, Desana, Pira-tapuya, Tukano, Siriano, Baniwa a Yanomami.

Súvisiacu Romanovu reportáž si môžete prečítať online na stránke Lidé a Země. Viac o organizácii EDS sa môžete dozvedieť z ich stránky https://eds.org.br/english/.

Katarína Líšková
Kurátorka

Médiá: Lidé a Země, Rádio Regina, Rádio Devín, Slovensko 1, TV TA3
Partneri: EDS, Veľvyslanectvo Brazílie v Bratislave, CEWE a Mestská knižnica mesta Piešťany

Usporiadateľ: Piešťanské informačné centrum, Mestská knižnica mesta Piešťany

Newsletter
Detská knižnica